Zlatan Ibrahimović pojedzie na Euro 2020. “To idol”

Zlatan Ibrahimović
Zlatan Ibrahimović PressFocus

– Zlatan Ibrahimović pojedzie na Euro 2020, oczywiście jeśli nie będzie miał kontuzji, z czym niestety przez ostatnich kilka miesięcy bywało różnie. Ale jeśli będzie zdrowy, myślę, że nie tylko znajdzie się w składzie, ale także będzie grał, choć podstawowej jedenastki wciąż jeszcze nie wybrałem – powiedział w rozmowie z Goal.pl Janne Andersson, selekcjoner reprezentacji Szwecji.

W wywiadzie udzielonym Goal.pl wypowiadał się też o innym piłkarzu z ligi włoskiej, Dejanie Kulusevskim. Fragment rozmowy poniżej.

Dejan Kulusevski miał świetny początek w Juventusie, ale ostatnio nie gra najlepiej. To kolejny powód do zmartwień? Bo mówimy o zawodniku, który może w pana drużynie odgrywać kluczową rolę.

On wciąż jest absolutnie kluczową postacią w zespole. Oceniając go trzeba brać pod uwagę, że to młody zawodnik, a forma takich częściej faluje w górę i w dół. Nie ma niczego zaskakującego w tym, że Dejan nie jest na szczycie przez cały czas. Ale jeśli miałbym ocenić jego sezon w Juventusie, nie powiem, że był zły. Dodatkowo przechodząc do tak wielkiego klubu zdobył sporo doświadczenia. Wiążę z nim duże nadzieje nie tylko w związku z Euro, ale też i przyszłością.

Jak to się stało, że Zlatan wrócił do reprezentacji? Pamiętamy jego post na Instagramie sugerujący, że chce znów grać dla Szwecji, ale co się działo za kulisami? Sam do pana zadzwonił i powiedział, że chętnie przyjmie powołanie?

Nie, przebiegło to trochę inaczej. Pierwszy raz rozmawialiśmy po Euro 2016, gdy zaczynałem pracę z drużyną narodową. Usłyszałem od niego – choć nie tylko, bo w sumie sześciu piłkarzy złożyło taką deklarację – że kończy karierę reprezentacyjną. Od tego czasu nie mieliśmy kontaktu. Aż do listopada. Zlatan został wybrany wtedy najlepszym piłkarzem w Szwecji. Organizatorzy plebiscytu polecieli do Mediolanu, by wręczyć mu statuetkę i przy okazji zrobić duży wywiad. To właśnie w nim Zlatan powiedział, że brakuje mu gry dla Szwecji i że tęskni za reprezentacją. Po tych słowach skontaktowałem się z nim. Rozmawialiśmy chyba przez dwie godziny i umówiliśmy się, że wrócimy do tematu za kilka tygodni. W lutym ponownie z nim porozmawiałem i wtedy wspólnie uznaliśmy, że znów będzie częścią drużyny. Powołałem go na marcowe mecze eliminacji mistrzostw świata. Pierwszy mecz graliśmy z Gruzją, przed nim mieliśmy tylko dwa treningi, więc wszystko nie mogło wyglądać idealnie. Ale już w drugim przeciwko Kosowu było dużo, dużo lepiej.

Czyli Ibrahimović znajdzie się w kadrze na Euro 2020?

Zdecydowanie tak. Oczywiście, jeśli nie będzie miał kontuzji z czym niestety przez ostatnich kilka miesięcy bywało różnie. Ale jeśli będzie zdrowy, myślę, że nie tylko znajdzie się w składzie, ale także będzie grał, choć podstawowej jedenastki wciąż jeszcze nie wybrałem. O jego marcowych występach już mówiłem, ale podobało mi się też, jak prezentował się poza boiskiem. Jest stuprocentowym profesjonalistą, który ma dobry wpływ na młodych piłkarzy. Dla nich jeszcze niedawno był idolem. To bardzo dobra wiadomość, że wrócił. Myślę, że przed jego decyzją graliśmy całkiem nieźle, a teraz do tego wszystkiego możemy dodać Zlatana.

Jeszcze niedawno Ibra krytykował pana za niektóre wybory, padło z jego ust kilka przykrych dla pana słów. Przeprosił za to, gdy się spotkaliście?

To, o czym rozmawialiśmy, zostaje między mną, a Zlatanem. Mogę tylko powiedzieć, że nasze pierwsze spotkanie po zdarzeniu, o którym pan mówi, było bardzo pozytywne. Dziś nie ma dla mnie żadnego znaczenia, co on mówił rok czy dwa lata temu. Ważne jest tylko to, co tu i teraz.

Głośnym echem odbiła się ostatnio sprawa nielegalnego polowania na lwa, w jakim wziął udział Zlatan.

To, co się dzieje poza piłką, to jego sprawa i nie mam potrzeby komentowania tego. Wolałbym mówić o Zlatanie-piłkarzu.

Cała rozmowa na Goal.pl

Komentarze