Włosi bezbłędni w fazie grupowej. Trzecia wygrana z rzędu

Wlochy
Wlochy PressFocus

Squadra Azzurra zakończyła fazę grupową Euro 2020 z kompletem dziewięciu punktów. W niedzielne popołudnie podopieczni Roberto Manciniego wygrali mecz o pierwsze miejsce w grupie przeciwko Walii 1:0. Obie reprezentacje awansowały do fazy pucharowej tej imprezy.

Reprezentacja Włoch przystąpiła do tego starcia po dwóch bardzo udanych występach na Euro 2020. Najpierw w pokonanym polu podopieczni Roberto Manciniego pozostawili Turcję, a kilka dni później Szwajcarię. W obu tych potyczkach Squadra Azzurra zaliczyła zwycięstwo po 3:0. Walijczycy zanotowali natomiast podział punktów z Helwetami (1:1) i przekonujące zwycięstwo nad Turcją (2:0). Niedzielna rywalizacja miała rozstrzygnąć więc to, która reprezentacja zajmie pierwsze miejsce w grupie A.

Tym razem gospodarze zadowolili się jedynym golem, który padł w 39. minucie gry. Po płaskim dograniu Marco Verrattiego z rzutu wolnego uderzeniem z pierwszej piłki popisał się Matteo Pessina.

Walijczycy dogodną okazję stworzyli sobie kilka minut wcześniej po stałym fragmencie gry. Wówczas Chris Gunter uderzał głową tuż obok słupka.

Po przerwie rządzili i dzielili Włosi. Bliski podwyższenia wyniku był Federico Bernardeschi, który po rzucie wolnym uderzył w słupek. Walijczycy sami podcięli sobie skrzydła, bo w 55. minucie czerwoną kartkę otrzymał za nadepnięcie rywala Ethan Ampadu.

Bale nie odmienił losów meczu

Włosi mieli wszystko pod kontrolą, aż nagle w 75. minucie przed wyborną szansą na doprowadzenie do remisu stanął Gareth Bale. Lider walijskiej kadry koszmarnie jednak skiksował i niepilnowany przeniósł piłkę wysoko nad poprzeczką.

Walijczycy przegrali, ale pomimo tego zajęli drugie miejsce w tabeli grupy A. Są więc pewni awansu do 1/8 finału Euro 2020.