Dzeko zasłużył na to, aby być gwiazdą w Romie

Edin Dzeko
Edin Dzeko fot. Grzegorz Wajda

Jest takie kultowe stwierdzenie z przeszłości, “że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Ile barwnych opowieści mógł w ostatnim czasie wysłuchać Edin Dzeko, który mógł dołączyć do Juventusu FC. Ostatecznie reprezentant Bośni i Hercegowiny nie zmienił klubu. Zawodnik nie może zatem ocenić, czy trawa w stolicy Piemontu będzie “bardziej zielona od tej, którą zna z Rzymu”. Łukasz Pawlik w komentarzu dla Goal.pl zastanawia się, czy dobrze się stało, że zawodnik nie trafił do Juve. Ostatecznie tego nie wie nikt. W każdym razie pewne jest, że piłkarze w tracie swojej kariery cały czas uczą się czegoś nowego w swoim życiu. Nigdy, niczego nie mogą traktować za pewnik.

Czytaj dalej…

  • Znakiem dla piłkarza było fiasko rozmów z Juve, to nie czas na bycie jednym z wielu
  • Roma pod rządami nowych właścicieli ma cały czas dużo do zaoferowania Bośniakowi
  • Schyłek kariery jeszcze nie dla Dzeko, to zawodnik, który wciąż ma apetyt na gole

Piłkarze cały czas uczą się czegoś nowego w trakcie swojej kariery. Spójrzmy na Alexisa Sancheza. Chilijczyk w reprezentacji zawsze był “Panem Piłkarzem”. To samo dotyczyło Arsenalu FC. Dużo się jednak zmieniło, gdy zawodnik trafił do Manchesteru United. Oczywiście pod względem finansowym piłkarz zyskał. W każdym razie dopiero w klubie z Old Trafford zawodnik zrozumiał, że pieniądze nie są najważniejsze.

Latem minionego roku Alexis Sanchez trafił na wypożyczenie z angielskiej ekipy do Interu. Pomocną dłoń wyciągnął do zawodnika trener Antonio Conte. Ileż wówczas było głosów, że Włoch niepotrzebnie bierze do swojej drużyny zawodnika, który swój piłkarski “prime-time” ma już dawno za sobą. Zawzięcie i przekonanie do tego, że Alexis Sanchez będzie potrzebny mediolańskiej drużynie, tym razem nie zawiodło Conte.

Chilijczyk w sobotnim starciu ligowym w Serie A, w którym Inter mierzył się z ACF Fiorentiną, udowodnił, że w wieku 31 lat ma jeszcze dużo zaoferowania. Dlaczego wcześniej przywołałem Dzeko? A dlatego, że Bośniak w ciągu ostatnich dwóch lat był dwa razy blisko zmiany klubu na teoretycznie mocniejszy, a koniec końców plan legł w gruzach. Latem 2019 roku Dzeko otarł się o transfer do Interu, a w trakcie trwającego okienka transferowego piłkarz mógł dołączyć do Juve. Kto wie, czy w przypadku finalizacji jednej z trsansakcji, Bośniak nie zaliczył takiego zakrętu, jaki był udziałem Chilijczyka w Man Utd.

Przykład Alexisa Sancheza znamienny

Bośniacki napastnik mógł trafić do większego klubu, gdzie mógłby przepaść tak, jak w szeregach Czerwonych Diabłów przepadł Alexis Sanchez. Może zatem dobrze się stało, że Dzeko został w Romie, gdzie jest numerem jeden w ataku drużyny Paulo Fonseki. Jest jak Kojiro Hyuga w pamiętnym anime pokazywanym w polskiej telewizji po raz pierwszy w latach 90. O ile w szeregach Wilków piłkarz jest gwiazdą, to w Juve byłby jednym z wielu. Znalazłby się w cieniu takich zawodników jak Cristiano Ronaldo, czy Paulo Dybala. Nie wiadomo, jak zawodnik odnalazłby się w takiej rzeczywistości. Gdyby dołączył rok temu do Interu, też byłby tym “drugim”, bo gwiazdę numer jeden postrzegano by Romelu Lukaku.

Można tylko przypuszczać, że Dzeko zdawał sobie sprawę ze swojego ewentualnego ruchu. Był świadomy tego, że młodszy już nie będzie. Że spędził już w szeregach Giallorossich cztery lata, więc transfer do mistrzów Włoch mógł być jego ostatnią okazją na to, aby sprawdzić się po raz kolejny na najwyższym poziomie. Bośniak mógł zaryzykować transfer do Juve, bo właśnie turyński team mógłby mu zagwarantować możliwość sprawdzenia się w Lidze Mistrzów. Czy to nie wystarczyło, do tego, aby zaryzykować? Ilu młodych chłopaków marzy o tym, aby na żywo usłyszeć kiedyś na zielonej murawie słynną “kaszankę”. Dzeko był tego naprawdę blisko, ale ostatecznie z transferu nici.

Ja w każdym razie cieszę się, że żywa legenda calcio została w Romie. Nie dlatego, że Dzeko nie sprawdziłby się w turyńskiej drużynie. Nie o to chodzi. Po prostu obawiałem się tego, że Juventus może bośniackiego napastnika wycisnąć jak cytrynę, a później wyrzucić go na śmietnik, jak to miało miejsce w przypadku Gonzalo Higuaina. W stolicy Włoch, gdzie rodzina Dzeko czuje się bardzo dobrze, piłkarz wciąż będzie żywym pomnikiem Giallorossich, który dla Romy strzelił 78 goli w 172 spotkaniach, a wciąż może ten bilans poprawić.

“American Dream” bez Dzeko, byłby jak Ferrari 458 bez kół

To, że Dzeko zostaje w ekipie z Wiecznego Miasta, to nie tylko najlepsze rozwiązanie dla samego piłkarza, ale też dla klubu z Wiecznego Miasta, który zyska czas na poukładanie na spokojnie wszelkich spraw po właścicielskiej zmianie. Roma wciąż będzie miała w swoich szeregach swojego najlepszego zawodnika i kapitana. Z punktu widzenia polskiego kibica calcio oczywiście wielka szkoda, że Arkadiusz Milik nie trafił do stołecznej ekipy. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, że Polak, który miałby być w szeregach Wilków następcą bośniackiego napastnika, miałby na grę Romy taki sam wpływ, jak to ma miejsce w przypadku Dzeko.

Serie A to w powszechnej opinii liga romantyczna. Pozostaje mi zatem wierzyć, że Bośniakowi nie było dane zmienić klubu, bo ktoś potężniejszy, kto odpowiada za powstanie świata, w którym żyjemy, podjął decyzję, że miejscem Dzeko na ziemi jest właśnie Rzym. W momencie, gdy właśnie zaczęła się era Dana Friedkina w ekipie z Wiecznego Miasta utrata talizmanu takiego, jakim jest Bośniak, mogłaby wpłynąć na destabilizację klubu. Już raz w swoim życiu napastnik urodzony w Sarajewie był w cieniu innego piłkarza. Dzeko w Manchesterze City był tym “drugim” po Sergio Aguero. Kto jak kto, ale 34-latek zasłużył na to, aby wciąż być kluczową postacią w dużym klubie. Na to Dzeko może liczyć w Romie.

Łukasz Pawlik

Komentarze