Mistrz bez tytułu. Jak Pioli stał się “The Normal One”

Stefano Pioli
Stefano Pioli PressFocus

Przyznajcie, że mieliście w poprzednim sezonie taki moment, w którym wygrywającego mecz za meczem Milanu i tak nie traktowaliście poważnie w kategoriach walki o Scudetto. Ale nawet jeśli mieliście rację i Rossoneri dowieźli wtedy “tylko” drugie miejsce, przyznajcie, że nie sądziliście, że Milan będzie jeszcze silniejszy. Stefano Pioli wsiadł w windę i cały czas jedzie wyłącznie w górę.

  • AC Milan wciąż jest liderem Serie A. I ma coraz większą przewagę nad Interem, który jeszcze niedawno wydawał się murowanym kandydatem do mistrzostwa
  • Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie jedna osoba – Stefano Pioli
  • Niesamowity jest rozjazd pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pioli nie przekonywał kibiców Milanu, a sprawił, że oni śpiewają na jego cześć piosenki

Uwielbiany przez piłkarzy

Niecałe dwa i pół roku temu Stefano Pioli przekroczył bramę Milanello otoczony aurą sceptycyzmu. Kibicom nie zgadzało się nic – nie wierzyli w umiejętności nowego trenera, a do tego nie sprzyjało wszystko, co wokół. Po krótkiej kadencji Giampaolo było tak źle, że niektórzy chętniej zerkali w stronę dołu tabeli, jak wygląda przewaga nad najgorszymi, zamiast patrzeć, ile trzeba odrobić do czołówki. Do tego Milan został pozbawiony gry w europejskich pucharach z powodu łamania finansowego fair play, a od sięgającego po tytuł w każdym sezonie Juventusu dzieliły go lata świetlne. Jeśli ktokolwiek z ręką na sercu jest w stanie przyrzec, że wierzył, iż 30 miesięcy później ten sam Pioli wciąż będzie prowadził Milan, a w dodatku oglądał ligę z perspektywy bycia jej liderem, czapki z głów.

Właściwie trudno powiedzieć, jak on to zrobił. Na pewno pomogło mu to, jak jest uwielbiany przez swoich piłkarzy. Niedawno mogliśmy oglądać film, jak na imprezie z piłkarzami Milanu, ci zaczęli śpiewać “Pioli’s on fire” – na melodię słynnego “Freed from desire”, później przekształconego przez kibiców z Irlandii Północnej na “Will Griggs on fire”. Co istotne w kontekście podejścia zawodników do ich trenera – to Brahim Diaz śpiewa najbardziej intensywnie. Czyli piłkarz, którego Pioli regularnie sadza na ławkę.

Uwielbiany przez trybuny

Teraz bez tej piosenki nie może się obejść stadion. To już tradycja, że DJ puszcza ten kawałek za każdym razem, gdy Milan gra u siebie. Trybuny oczywiście szaleją w ekstazie podskakując przy “Pioli’s on fire”. Wszystko kręci się wokół jednej osoby. Stefano Pioli stał się uosobieniem sukcesu i liderem znacznie wykraczającym poza szatnię. A on właściwie nigdy nie popełnia błędów. Najpierw milczał, gdy jego los wydawał się przesądzony, a na San Siro zmierzał Ralf Rangnick. Później sprawił, że jego młodzi piłkarze uwierzyli, iż nie ma żadnych przeszkód, by wygrywać z lepszymi od siebie. Pomógł mu w tym Zlatan, w którego przyjście również był zamieszany trener. W kontaktach z nim również wykazał się inteligencją, wręczając mu mandat do załatwiania “szatniowych spraw” we własnym gronie.

To nie jest tak, że Milan stał się nagle najpiękniej grającą drużyną w lidze. Ale żadna inna nie potrafi tak wyrywać punktów swoim rywalom z gardła. Według statystyki punktów oczekiwanych, Rossoneri mają aktualnie na koncie o 12 punktów więcej niż wynikało to z gry! To wręcz anormalna liczba, zwłaszcza jeśli spojrzymy, że druga drużyna pod tym względem – Napoli – “z boiska” powinna wynieść o pięć punktów mniej niż ma na koncie. Milan Stefano Piolego nigdy nie składa broni.

Uwielbiany przez ludzi

Wreszcie jest aspekt komunikacyjny. Pioli jest empatyczny, umie kontaktować się z prasą i ludźmi, używając prostego i bezpośredniego stylu. Aby być świetnym trenerem, dziś trzeba dbać również o tę stronę zawodu, w przeciwnym razie ryzykujesz, że nie zostaniesz zrozumiany lub zjedzą cię w mediach. Pioli ma ludzką stronę, którą fani doceniają. Za każdym razem w Milanello opuszcza szybę samochodu i zatrzymuje się do zdjęcia. Podpisze autograf, często zażartuje z obcym mu kibicem. Stał się kimś, kto godnie może nosić przydomek “The Normal One”.

Nie wiemy, czy Milan sięgnie po mistrzostwo Włoch. Ale biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, Stefano Pioli już jest mistrzem, nawet nie mając tytułu.

Mecz kolejki

Roma – Lazio 3:0. Na pewno najlepszy mecz Romy w sezonie, a być może nawet w dłuższej perspektywie. Czasem mówi się o pierwszym golu, który ustawia spotkanie, ale tutaj trudno było mieć wrażenie, że tak się stało. I to pomimo gola w 1. minucie. Roma, gdyby chciała, wygrałaby ten mecz jeszcze wyżej. W pierwszej połowie weszła na ten stopień deklasacji, że można było się zastanawiać, czy w ogóle można ten mecz nazwać derbami – wszak do ich rozegrania są potrzebne dwie drużyny na boisku.

Jose Mourinho: – To był naprawdę wyjątkowy mecz. Zrobiliśmy wszystko, nad czym pracowaliśmy w ostatnim czasie. Moi zawodnicy dali z siebie wszystko na boisku. Lazio próbowało osiągnąć lepszy wynik, ale tak naprawdę w ogóle nam nie zagroziło, a to zasługa mojego zespołu. Wiem, że Roma ma potencjał, aby prezentować się jeszcze lepiej. Nie chodzi tylko o gole, ale również o to, jak drużyna może naciskać przeciwnika, walczyć i bronić piłki.

Zupełnie inne odczucia miał naturalnie Maurizio Sarri: – Poddaliśmy się w ciągu minuty, więc zdmuchnęło nas z boiska. Nie mieliśmy siły, by pozostać w grze. Od razu opadły nam głowy i to doprowadziło nas do porażki. Lazio wielokrotnie się podnosiło po słabszych meczach, ale przyznam, że ta przegrana jest kłopotliwa.

Wydarzenie kolejki

Paulo Dybala nie przedłuży kontraktu z Juventusem. Od miesięcy kibice Juventusu byli karmieni informacjami, że na nowym kontrakcie Paulo Dybali brakuje już tylko podpisu. Że tu nie ma prawa nic się wysypać. Ale słowa swoje, a rzeczywistość swoje. W wakacje jeden z najlepszych piłkarzy Juve ostatnich lat pożegna się z Turynem. Jak przekonuje Maurizio Arrivabene, dyrektor sportowy Juventusu, to nawet nie była kwestia finansowa, a zwyczajnego postawienia krzyżyka na Argentyńczyku. – Dzięki zakupom dokonanym w styczniu, wraz z przybyciem Dusana Vlahovicia, Paulo przestał być centralną postacią naszego projektu. Dlatego preferowano tego rodzaju decyzję. Nikt nie kwestionuje umiejętności Paulo, jednak musieliśmy zastanowić się na pozostałymi kwestiami to znaczy wysokością wynagrodzenia, długością kontraktu oraz kondycją fizyczną zawodnika. Wyboru dokonaliśmy w styczniu i dlatego dotarliśmy do tego momentu. Mogliśmy w prosty sposób złożyć bardzo niską ofertę, ale to byłby wyraz braku szacunku do Paulo. Decyzja zapadła. Dzisiejsze spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze, było klarowane i pełne wzajemnego szacunku – powiedział.

Piłkarz kolejki

Domenico Berardi (Sassuolo). W meczu ze Spezią (4:1) swoje jedyne dwa celne strzały zamienił na dwa gole. Ale statystyki nie oddają, jak bardzo miażdżył ekipę rywali. Występ kompletny, a do tego mały powód do świętowania, bo Berardi golami ze Spezią dobił do stu trafień w karierze dla Sassuolo.

Polak kolejki

Wojciech Szczęsny. Nie najlepiej świadczyło o Juventusie to, że Wojtka wybieraliśmy najlepszym Polakiem kolejki już w meczu ze Spezią. Teraz sytuacja się powtarza przeciwko Salernitanie, choć jest nieco inna. W pierwszej połowie Stara Dama miażdżyła beniaminka, a oddała mu pole dopiero po wypracowaniu bezpiecznej przewagi. Tym większe słowa uznania dla Szczęsnego, który po nudnych ze swojej perspektywy trzech kwadransach, z marszu wszedł na tak wysoki poziom po zmianie stron. Łącznie obronił cztery strzały, a na szczególną uwagę zasługują interwencje przy próbach Verdiego i Bonazzolego.

Gol kolejki

Lorenzo Pellegrini w meczu Roma – Lazio. Już wcześniej kapitan Romy pokazywał, że rzuty wolne to jego specjalność, a teraz to potwierdził w bardzo efektowny sposób.

Komentarze