Spora reprezentacja Serie A w naszej jedenastce kolejki

Leonardo Spinazzola
Leonardo Spinazzola PressFocus

Gracze włoskiej ekstraklasy mają za sobą naprawdę udaną pierwszą kolejkę fazy grupowej Euro 2020. W naszej jedenastce kolejki znalazło się aż czterech reprezentantów Serie A, a wyróżnionych zostało kolejnych trzech.

Włoska szkoła defensywy

Na lewej stronie defensywy zaskoczył gracz, za którego Roma dwa lata temu zapłaciła niemal 30 milionów euro. Leonardo Spinazzola, od tego momentu, nieco jednak zmarniał. Nadal był podstawowym zawodnikiem rzymskiego klubu, ale nie był brany pod uwagę jako czołowy gracz na swej pozycji. Roberto Mancini mu jednak ufa, a ten w zamian skradł show w meczu otwarcia. Włoch był wszędzie, odbierał, przechwytywał, podawał – również w ostatniej tercji boiska – i raz za razem sprawiał kłopoty Zekiemu Celikowi. Nic dziwnego, że pomimo świetnego występu Ciro Immobile, to właśnie Spinazzola został wybrany zawodnikiem meczu.

Liderem środka defensywy naszej jedenastki kolejki będzie ktoś, kogo Polacy nie będą wspominać dobrze. Po spotkaniu ze Słowacją, jej gracz, Ondrej Duda wyznał, że kluczem do ich sukcesu było wyeliminowanie z gry Roberta Lewandowskiego. To nigdy nie udałoby się bez fenomenalnej gry Milana Skriniara. Stoper Interu nie odstępował Lewego na krok, grał twardo i agresywnie, a do tego zdobył gola na wagę trzech punktów. Gola, dodajmy, w niełatwej sytuacji. Nasza defensywa posypała się wówczas jak domek z kart, ale nie ujmuje to klasie Słowaka, który tego dnia – wraz z kolegami – schował najlepszego napastnika na świecie do kieszeni.

Polot i skuteczność rodem z Serie A

Lorenzo Insigne był z jednej strony elementem świetnie funkcjonującej maszyny, jaką była w meczu otwarcia reprezentacja Włoch. Z drugiej, jednak, był też graczem zdolnym do zrobienia różnicy, dryblującym i świetnie współpracującym z innym członkiem jedenastki kolejki, Spinazzolą. Do tej wszędobylskości, aktywności i walki w pressingu dodajmy asystę przy trafieniu Ciro Immobile i wyjdzie czarno na białym, skąd dla gwiazdy Napoli miejsce wśród najlepszych.

Romelu Lukaku to jeden z najlepszych napastników na świecie i basta. Kibice z Belgii obawiali się meczu, w którym zagrać nie mógł Kevin de Bruyne, a najlepszy zawodnik Euro 2016, Eden Hazard, nie nadaje się do gry w wyjściowym składzie. Dla snajpera Interu nie stanowiło to problemu. Pokazał niezwykłe połączenie siły fizycznej, szybkości i instynktu superstrzelca, notując dublet i śrubując rekord strzelecki w barwach reprezentacji. Czołg i ktoś, dla którego to z pewnością nie były ostatnie bramki w tym turnieju.

Jedenastka pierwszej kolejki Euro 2020: Hradecky – Spinazzola, Skriniar, Varane, Meunier – Insigne, Pogba, Wijnaldum, Phillips – Lukaku, Schick

Zobacz również, jacy zawodnicy z Serie A zostali przez nas wyróżnieni: Wybraliśmy jedenastkę pierwszej kolejki Euro 2020!

Komentarze