Juventus na zarobki piłkarzy przeznacza 236 mln euro

Piłkarze Juventusu FC
Piłkarze Juventusu FC fot. PressFocus

Piłkarze Serie A są już po zamknięciu letniego okienka transferowego. W związku z tym na łamach La Gazzetta dello Sport tradycyjnie pojawił się raport na temat zarobków w klubach z najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech. Najlepiej zarabiającym piłkarzem w lidze włoskiej jest oczywiście Cristiano Ronaldo, który rocznie może liczyć na 31 milionów euro. Juventus FC jest natomiast na czele zestawienia, jeśli chodzi o budżet przeznaczany na płace piłkarzy.

Czytaj dalej…

Piłkarze Serie A na własnej skórze odczuli kryzys związany z pandemią koronawirusa. W porównaniu do sumy na zarobki z poprzedniego roku, spadła ona o 72 miliony euro. Przypomnijmy, że jeszcze w 2019 roku raport najpopularniejszego włoskiego dziennika sportowego wskazywał, że na wynagrodzenia piłkarzy w lidze włoskiej przeznaczano 1,366 miliarda euro. W sezonie 2020/2021 kluby na pensje zawodników przeznaczą z kolei 1,288 miliarda euro. Tymczasem w trakcie kampanii 2015/2016 przedstawiciele klubów Serie A na wynagrodzenia przeznaczali 882 miliony euro.

Najlepiej zarabiającym zawodnikiem we włoskiej ekstraklasie jest Portugalczyk Cristiano Ronaldo. Między ofensywnym zawodnikiem Juve, a drugim pod względem zarobków Matthijsem De Ligtem jest przepaść. Holender może liczyć rocznie na osiem milionów euro. Z kolei ex aequo na trzecim miejscu są: Romelu Lukaku i Christian Eriksen z Interu Mediolan oraz Edin Dzeko z AS Romy.

Stara Dama wciąż na szczycie

Odnotujmy, że Juventus FC na pensje piłkarzy wydaje łącznie 236 milionów euro. Inter na wynagrodzenia zawodników przeznacza 149 milionów euro, a 112 milionów to budżet na pensje w AS Romie. Czwartym klubem, który wyróżnia się tym, że wydaje w Serie A ponad 100 milionów euro na wynagrodzenia zawodników, jest SSC Napoli, które na zarobki przeznacza 105 milionów euro.

Najlepiej zarabiającym polskim graczem w Serie A jest Wojciech Szczęsny, mogący liczyć na 6,5 miliona euro rocznie. Drugi pod tym względem Piotr Zieliński ma zapewnione apanaże na poziomie 3,5 miliona euro. Najlepiej zarabiającym piłkarzem Benevento Calcio jest natomiast Kamil Glik, mogący liczyć na 2,5 miliona euro rocznie. Karol Linetty, który ostatnio zamienił UC Sampdorię na Torino FC, w stolicy Piemontu rocznie inkasować będzie 1,4 miliona euro.

W kontekście zarobków piłkarzy w klubach Serie A nie sposób nie odnieść się do Atalanty BC. Klub z Lombardii na pensje piłkarzy wydaje 42,6 miliona euro. Najlepiej zarabiającym zawodnikiem w tym zespole jest Alejandro Gomez, mogący liczyć na 2 miliony euro rocznie. Na apanaże o 200 tysięcy euro mniejsze mogą z kolei liczyć: Josip Ilicić, Duvan Zapata i Luis Muriel.

Komentarze