Koulibaly: Obwiniałem się za rasizm

Kalidou Koulibaly
Kalidou Koulibaly fot. Grzegorz Wajda

Kalidou Koulibaly z Napoli bierze udział w akcji UEFA „nie dla rasizmu”. Piłkarz ten przyznał w wywiadzie, że początkowo nie radził sobie ze skandalicznym zachowaniem części kibiców. Z biegiem czasu nabrał jednak odpowiedniego podejścia do tej sprawy. Teraz podkreśla, jak ważna jest walka z rasizmem na stadionach.

Czytaj dalej…

Francuz o senegalskich korzeniach rozpoczynał swoją karierę w FC Metz. Później, w 2012 roku przeniósł się do belgijskiego Genk. Od sześciu lat jest natomiast graczem Napoli. Choć Koulibali ceni sobie grę we Włoszech i dobrze czuje się w tym kraju, w przeszłości doświadczył na swojej skórze rasizmu. Opowiedział o tym w wywiadzie dla UEFA.

Małpie dźwięki z trybun

– Pamiętam pierwszą sytuację, gdy doświadczyłem rasizmu. Za każdym razem gdy dotykałem piłkę słyszałem z trybun odgłosy małp skierowane w moim kierunku – wyznaje Kalidou Koulibaly.

– Czułem się z tym źle i obwiniałem za to, jakbym to ja źle coś zrobił. Byłem więc zawstydzony. Zawstydzony tym, że przebywam na boisku. Potem zrozumiałem jednak, że to nie ja byłem źródłem problemu. Byli nim ci ludzie, którzy robili wszystko co w ich mocy, by mnie obrazić. To coś, co musimy powstrzymać. Takie sceny w kierunku do mnie i innych piłkarzy rozdzierają mi serce, dlatego warto podejmować działania, które są w stanie temu przeciwdziałać i z tym walczyć – dodaje.

Nie dla rasizmu

Koulibaly’emu trudno zrozumieć, że w XXI wieku kolor skóry potrafi być dla kogoś jeszcze kontrowersją. Dlatego też stara angażować się w akcje mające na celu wyeliminować to zjawisko z futbolu.

– Ludzie muszą zrozumieć, że ludzka tożsamość nie jest tylko tym, co widzimy na zewnątrz. To nie kolor skóry cię definiuje. Musisz zajrzeć głębiej, by zrozumieć i poznać drugą osobę. Kolor skóry nie powinien mieć żadnego znaczenia, jak postrzegamy drugiego człowieka – podsumowuje piłkarz Napoli.

Komentarze