Italia się budzi!

Reprezentacja Włoch
Reprezentacja Włoch PressFocus

Reprezentacja Włoch ma za sobą bardzo udane zgrupowanie. Najlepsze od lata 2021 roku, gdy Italia sięgnęła po tytuł mistrza Europy. Po sukcesie na Wembley Włosi znacząco spuścili z tonu, co doprowadziło do katastrofy w postaci braku awansu na mistrzostwa świata w Katarze. Po ostatnich meczach wydaje się, że Roberto Mancini wreszcie wyciągnął odpowiednie wnioski i mistrzowie Europy znowu zaczynają podążać właściwą drogą. 

  • Reprezentacja Włoch awansowała do Final Four Ligi Narodów
  • Włosi po blamażu w eliminacjach nie jadą na MŚ w Katarze, co jest dla nich wielkim ciosem
  • Przed Squadra Azzurra rysuje się jednak optymistyczna przyszłość

Gdzie powinna być reprezentacja Włoch?

Wygrane z naszpikowaną gwiazdami Premier League reprezentacją Anglii i rewelacyjną drużyną Węgier zapewniły Włochom pierwsze miejsce w grupie Ligi Narodów i awans do turnieju finałowego, w którym zmierzą się z Hiszpanią, Holandią i Chorwacją. Włosi odzyskali poczucie dumy, pewność siebie, a reprezentacja znowu budzi pozytywne skojarzenia. We włoskich mediach widoczny jest entuzjazm, zadowolenie z nowego otwarcia w drużynie narodowej. Z drugiej strony wciąż wyczuwalne jest rozgoryczenie, którego Włosi jeszcze przez długi czas się nie pozbędą. Wciąż powraca pytanie – jakim cudem my, mistrzowie Europy, nie jedziemy na mundial? Obecnie pytanie bez odpowiedzi brzmi – jak to możliwe, że wygrywając grupę z Anglią, Niemcami i Węgrami nie jedziemy do Kataru? 

Na pytanie, dlaczego Włosi mistrzostwa świata obejrzą w telewizji odpowiadaliśmy już wielokrotnie. Można powiedzieć, że zadecydował przypadek, dwa niewykorzystane rzuty karne przez Jorginho. Gdyby pomocnik Chelsea trafił do bramki z jedenastu metrów, to Włosi a nie Szwajcarzy zajęliby pierwsze miejsce w grupie. Problem w tym, że od mistrzostw Europy reprezentacja Włoch zaliczyła stopniowy zjazd. Roberto Mancini zmierzył się z problemem, który trapi każdego selekcjonera, który z pewną grupą piłkarzy odniósł sukces. Na naszym, polskim podwórku w ten sam ślepy zaułek zapędził się Adam Nawałka nie potrafiąc rozstać się z kilkoma kadrowiczami, którzy błyszczeli na Euro 2016 a dwa lata później dali ciała na turnieju w Rosji. Po fiasku w walce o kolejny mundial Mancini nie miał już wyboru i odważniej postawił na młodych. 

Symbolem nowej reprezentacji Włoch został Giacomo Raspadori. Piłkarz z rocznika 2000, znakomicie wyszkolony technicznie, z numerem 10 na plecach. Młody fantastista, który w serca włoskich tifosich wlał nadzieję na lepsze jutro. Piękna bramka w meczu z Anglią, gol na 1:0 w spotkaniu z Węgrami, to nowy napastnik Napoli jest największym wygranym nowego otwarcia w drużynie Roberto Manciniego. Poza Raspadorim włoski selekcjoner odważnie stawia także na 18-letniego skrzydłowego Leeds United Wilfrieda Gnonto, widząc jego wielki potencjał. Gnonto z Węgrami zagrał słabo, ale i tak otrzyma kolejne powołanie, bo Włosi potrzebują świeżej krwi. Na liście powołanych na ostatnie spotkania znalazł się także Salvatore Esposito, rówieśnik Giacomo Raspadorego, który na co dzień występuje w SPAL Ferrara, na poziomie Serie B. Roberto Mancini gdzie tylko może szuka młodych, włoskich talentów. Niezależnie od poziomu rozgrywek, chce dawać szansę nowego generacji. 

Mecze w Lidze Narodów pokazały, że trener, który sięgnął po tytuł mistrza Europy, a następnie przegrał walkę o wyjazd na mundial może dokonać rewolucji i przeformatować swój zespół. Włosi mimo braku takich zawodników jak Marco Verratti, Sandro Tonali, Lorenzo Pellegrini, Federico Chiesa, Manuel Locatelli czy Ciro Immobile potrafili zaprezentować się z bardzo dobrej strony na tle Anglików i Węgrów. O eliminacjach do Euro 2024, gdzie Italia będzie bronić tytułu mogą myśleć optymistycznie. Czas pracuje na korzyść Roberto Manciniego. Wielu młodych piłkarzy z każdym miesiącem będzie się rozwijać a włoski selekcjoner pokazał, że ma pomysł jak ulepić ten zespół od nowa. Mancio przyznał nieco rozgoryczony, że grudzień dla niego, dla piłkarzy, dla wszystkich kibiców we Włoszech będzie ciężki. Oglądanie innych drużyn, ze świadomością, że Włosi w Katarze mogliby walczyć o coś wielkiego będzie dla wielu druzgocące. Historia włoskiej piłki wielokrotnie jednak pokazała, że po ogromnym zawirowaniu często przychodził wielki sukces. Po aferach Totonero i Calciopoli, które wywracały włoski futbol do góry nogami Italia cieszyła się ze zwycięstwa na mistrzostwach świata w 1982 i 2006 roku. Cytując słowa włoskiego hymny – “Bracia Włosi, Italia się budzi”. Mimo mundialu w telewizji przyszłość Squadra Azzurra zaczyna wyglądać optymistycznie. 

Piotr Dumanowski i Dominik Guziak – Eleven Sports

Komentarze