Napoli przegrywa w Udine

Gonzalo Higuain
Gonzalo Higuain fot. Fatih Aktas / Anadolu Agency/ Hepta / Sport P

Podopieczni trenera Sarriego zdecydowanie oddali się od tytułu przegrywając dzisiaj na Dacia Arena z Udinese. Gospodarze wygrali 3:1 (2:1) po dwóch golach Bruno Fernandesa oraz bramce Cyrila Thereau. Po drugiej stronie na listę strzelców wpisał się Higuain, który nie dograł jednak meczu do końca z powodu czerwonej kartki, którą Argentyńczyk obejrzał w 75. minucie.

Jednej korekty w wyjściowej jedenastce po remisie z Sassuolo dokonał trener De Canio – Badu zastąpił w środku pola Hallfredsson. Do jedynej zmiany w zespole z Neapolu doszło na pozycji bramkarza – Brazylijczyk Gabriel wskoczył w miejsce kontuzjowanego Reiny.

Gospodarze objęli prowadzenie pod koniec pierwszego kwadransa. W 13. minucie arbiter podyktował rzut karny za faul Koulibaly’ego na Badu, a do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Bruno Fernandes. Portugalczyk uderzył silnie po ziemi i szczęśliwie dla niego, futbolówka prześlizgnęła się pod interweniującym Gabrielem.

Kilka minut później znów bliski zdobycia bramki był Bruno Fernandes, ale tym razem Portugalczyk przeniósł futbolówkę z 14 metrów nad poprzeczkę. W 24. minucie Azzurri doprowadzili do wyrównania – do bezpańskiej piłki tuż przed polem karnym dopadł Higuain, który potężną bombą zanotował gola nr 30 w trwającej kampanii Serie A. Cóż za sezon Argentyńczyka!

Nie minęło 60 sekund a sędzia Irrati podyktował drugi rzut karny dla Udinese za faul Ghoulama na Widmerz. Do piłki podszedł znów Bruno Fernandes, ale tym razem niemrawą próbę Portugalczyka zatrzymał Gabriel, który leżąc już na murawie poradził sobie także z dobitką Felipe.

Swój dzień na Dacia Arena mieli obaj bramkarze – w kolejnych minutach dwukrotnie groźne piłki posłane w pole karne zgarnął Karnezis, a w 33. minucie po dośrodkowaniu Widmera i przewrotce Badu świetnie interweniował Gabriel. Dwie minuty później z lewego skrzydła centrował Thereau, ale niecelnie z pięciu metrów główkował Zapata.

Kiedy wydawało się, że pierwsza połowa zakończy się remisem, Udinese wróciło na prowadzenie w doliczonym czasie gry. Po fatalnym błędzie Gabriela piłkę przejął Zapata, Kolumbijczyk dośrodkował później z prawego skrzydła, a Bruno Fernandes fantastycznymi nożycami z 14 metrów umieścił futbolówkę w opuszczonej przez Gabriela bramce.

W 57. minucie Zebrette prowadzili już dwoma bramkami – z prawej strony zacentrował Widmer, a z kilku metrów w stylu Zlatana Ibrahimovicia futbolówkę do siatki skierował Thereau. Dziesięć minut później Karnezisa zaskoczyć spróbował Insigne, ale płaski strzał z ostrego kąta minął światło bramki.

Kwadrans przed końcem meczu sytuacja neapolitańczyków uległa jeszcze pogorszeniu – za niesportowe zachowanie drugi żółty kartonik ujrzał Gonzalo Higuain, za co Argentyńczyk musiał opuścić boisko. Lider klasyfikacji strzelców długo nie mógł pogodzić się z tą decyzją i dopiero po interwencji kilku kolegów z zespołu sfrustrowany Higuain zszedł do szatni.

Dopiero w 83. minucie swój pierwszy celny strzał w drugiej odsłonie oddali Azzurri. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła do strzału głową doszedł El Kaddouri, ale próba ta nie sprawiła większych problemów Karnezisowi. Dwie minuty później bliski zdobycia gola kontaktowego był Hamsik, ale Słowak uderzył głową minimalnie obok słupka po centrze z rzutu rożnego.

Po pięciu ligowych meczach bez porażki Napoli przegrało dziś po raz czwarty w tym sezonie Serie A. Azzurri tym samym nie zmniejszyli wynoszącej sześć punktów straty do Juventusu i znacznie zmniejszyli swoje szanse na końcowy triumf. Udinese wygrywa po trzech spotkaniach bez zwycięstwa i przynajmniej na kilka godzin awansowało na 13. miejsce.

Udinese Calcio – SSC Napoli 3:1 (2:1)
1:0 Fernandes (k.) 14′
1:1 Higuain 24′
2:1 Fernandes 45+1′
3:1 Thereau 57′