Monza Berlusconiego w gronie najlepszych ekip we Włoszech

Serie A
Serie A fot. PressFocus

AC Monza zarządzana przez Silvio Berlusconiego w sezonie 2022/2023 zagra w Serie A. Ekipa ze Stadio Brianteo pokonała po dogrywce w niedzielny wieczór Pizę w finale baraży o awans i dzięki temu znajdzie się w najwyższej klasie rozgrywkowej.

• Niezwykłe emocje towarzyszyły finałowej rywalizacji w barażach o awans do Serie A
  • Ostatecznie w gronie najlepszych drużyn we Włoszech znalazła się AC Monza
  • Bohaterem Czerwono-białych był znany z występów w Ekstraklasie Christian Gytkjaer

Monza w Serie A

AC Monza pokonała w dwumeczu Pizę 6:4. Jednocześnie Czerwono-biali po raz pierwszy w historii zagrają w Serie A. Lecce i Cremonense już wcześniej zapewniły sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Podopieczni Giovanniego Stroppy w pierwszym spotkaniu barażowym pokonali Pizę 2:1. W związku z tym, gdyby w rewanżu team Luki D’Angelo wygrał 1:0 to po rezygnacji z zasady goli strzelonych na wyjeździe, zwycięzcę musiałaby wyłonić dogrywka, a może nawet rzuty karne. Obie ekipy zmagania w rundzie zasadniczej zakończyły z dorobkiem 67 punktów.

Ostatecznie do konkursu jedenastek nie doszło. Losy rywalizacji zostały rozstrzygnięte po 120 minutach. Kluczową postacią Czerwono-białych był znany z występów w Lechu Poznań Christian Gytkjaer. Duńczyk na boisku pojawił się w 67. minucie. Tymczasem w kolejnych fragmentach gry strzelił dwa gole i Monza wygrała 4:3 po dogrywce.

Klub z siedzibą na Stadio Brianteo powstał w 1912 roku. Niemniej w 2016 roku zbankrutował i musiał zacząć wspinaczkę na szczyt od lig amatorskich. Było to możliwe dzięki byłemu właścicielowi Silvio Berlusconiemu, który zdecydował się na zakup Monzy w 2018 roku.