US Cremonese

Serie A

US Cremonese to klub założony w 1903 roku z siedzibą w Cremonie, a więc w północnej części Włoch. W sezonie 2022/2023 powrócił do Serie A po ponad 25 latach nieobecności na najwyższy szczebel rozgrywek. Pełna nazwa drużyny to Unione Sportiva Cremonese, a jej piłkarze rozgrywają swoje mecze domowe na Stadio Giovanni Zini. Po wykupieniu obiektu przez klub z rąk miasta w 2019 roku, uczyniono go jednym z najnowocześniejszych we Włoszech. Stadion nosi imię byłego bramkarza Cremonese, który zginął podczas I Wojny Światowej. 

US Cremonese – podstawowe informacje

Rok założenia: 1903

Przydomek: Grigiorossi

Barwy: szaro-czerwone

Adres:
Via Persico, 19 I-26100 Cremona

Fax:
+39 0372 433248

Telefon:
+39 0372 434016

Prezes:
Paolo Rossi

Menedżer:
Massimiliano Alvini

Stadion:
Stadio Giovanni Zini

Pojemność:
16 003

US Cremonese – Historia klubu

US Cremonese znajdowało się w Serie A już w trakcie pierwszego sezonu tych rozgrywek, czyli 1929/1930. Zajęło wtedy ostatnie miejsce w tabeli i było pierwszym spadkowiczem. Musiało upłynąć wiele czasu, zanim klub powrócił do elity, bo na długie lata ugrzązł na niższych szczeblach. Jeszcze w latach ‘30. Grigiorossi wylądowali w Serie C, gdzie w swojej historii spędzili w sumie najwięcej sezonów. Nie był to jednak najniższy poziom, ponieważ występowali też w Serie C2, a nawet w Serie D. Stamtąd wydostali się ostatecznie w 1971 roku, by nigdy więcej tam nie powrócić.

Na początku lat ‘80. Cremonese rozpoczęło szybki marsz w górę hierarchii. W 1981 awansowali do z Serie C na zaplecze włoskiej ekstraklasy, aby trzy lata później zająć 3. miejsce w Serie B i wreszcie w 1984 powrócić do elity. Grigiorossi stali się wtedy zespołem z pogranicza Serie A i B, ponieważ balansowali pomiędzy tymi poziomami aż do 1996 roku. Najlepszym wynikiem w historii klubu było 10. miejsce w Serie A w sezonie 1993/1994. Pod koniec XX. wieku znów zaliczyli mocny zjazd w dół aż do trzeciego szczebla rozgrywkowego.

W 2005 udało się na rok wrócić do Serie B, ale zajęcie przedostatniego miejsca w lidze spowodowało ostatni do tej pory spadek. W Serie C Cremonese występowało aż do sezonu 2016/2017, kiedy to wygrało owe rozgrywki i awansowało ponownie na zaplecze najmocniejszej ligi we Włoszech. Tam w ciągu następnych czterech lat stało się regularnym zespołem środka tabeli, który nie musiał bronić się przed spadkiem, ale też niespecjalnie liczył się w walce o wyższe cele. Zmieniło się to w rozgrywkach 2021/2022, kiedy Cremonese wywalczyło historyczny bezpośredni awans do Serie A z 2. miejsca. Pomimo tego sukcesu, trener Fabio Pecchia zrezygnował ze swojego stanowiska.

Polski akcent w Cremonie – Władysław Żmuda

Jednym z pierwszych zagranicznych piłkarzy w Cremonese był obrońca reprezentacji Polski, Władysław Żmuda. Przychodził do zespołu już u schyłku swojej kariery, a został sprowadzony z New York Cosmos. Dla niego był to powrót do Europy i do Włoch, ponieważ wcześniej grał jeszcze w Hellasie Verona. Polak w szaro-czerwonych barwach występował w latach 1984-1987, a więc był to jego ostatni klub w karierze. Przychodził do zespołu, gdy ten występował w Serie A, ale kolejne dwa sezony rozgrywał już na zapleczu włoskiej ekstraklasy. 

Największe sukcesy na niższych szczeblach

Na poziomie Serie A najlepszym wynikiem Cremonese było zajęcie 10. miejsca w rozgrywkach 93/94. Grigiorossi zanotowali pięć awansów z Serie B w swojej historii, ale nigdy nie wygrali tych rozgrywek. Inaczej było na szczeblu Serie C, gdzie aż trzykrotnie Cremonese było najlepszym zespołem w lidze. Ciekawostką jest także triumf z 1993 w nieistniejących już rozgrywkach Coppa Anglo-Italiana. Mierzyły się w nim drużyny z drugiej ligi angielskiej i włoskiej. Cremonese pokonało w finale Derby County, dzięki czemu można było umieścić puchar w klubowej gablocie.

US Cremonese – terminarz i wyniki

US Cremonese – skład i statystyki piłkarzy

US Cremonese – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A