SSC Napoli

SSC Napoli

Serie A

SSC Napoli (w całości Societa Sportiva Calcio Napoli), znane powszechnie jako Napoli, to włoski gigant piłkarski i bez wątpienia najbardziej utytułowany klub wywodzący się z południowych Włoch. Długa i bogata historia Azzurrich rozpoczęła się w 1904 roku. 22 lata później klub przyjął nazwę Associazione Calcio Napoli, a obecna forma obowiązuje od 1964 roku. W latach 80-tych i 90-tych w klubie z Neapolu występował jeden z najwybitniejszych piłkarzy wszechczasów, Diego Maradona.

SSC Napoli – podstawowe informacje

Rok założenia: 1926

Przydomek: Azzurri

Barwy: Niebieskie

Adres:
Via Alcide De Gasperi 33 – 80133 Napoli

Fax:
(081) 5933417

Telefon:
(081) 2395623

Prezes:
Aurelio De Laurentiis

Menedżer:
Luciano Spaletti

Stadion:
Stadio Diego Armando Maradona

Pojemność:
54,726

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch:
2 tytułów

Zdobytych w 1987, 1990

Puchar Włoch:
6 tytułów

Zdobytych w 1962, 1976, 1987, 2012, 2014, 2020

Superpuchar Włoch:
2 tytułów

Zdobytych w 1990, 2014

Puchar UEFA:
1 tytuł

Zdobyte w 1989

SSC Napoli – historia

SSC Napoli powstało na początku XX wieku po przybyciu angielskich żeglarzy, w szczególności Williama Pothsa. Poths przyjechał z Anglii i połączył siły z Neapolitańczykiem Ernesto Bruschini, tworząc Napoli. W momencie formowania drużyny barwy zostały wybrane jako ciemne i bladoniebieskie paski. Inżynier Amedeo Salsi był pierwszym prezesem klubu, któremu pomagali William Poths i Bayon, a także Catterina i Conforti, dwaj amatorscy piłkarze.

Nie można mówić o historii Napoli bez wspomnienia Williama Pothsa. Zasługuje na specjalną wzmiankę. Poths był zatrudniony przez Cunard Shipping Line w czasie, gdy pomagał w utworzeniu Neapolu. Wyemigrował z Anglii w 1903 roku, a w sercu miał głęboką pasję do piłki nożnej. W tym czasie w Neapolu było wiele drużyn piłkarskich. Należał do nich Open Air Team, który został założony między innymi przez braci Costa, Marquis Ruffo i Alfonso Parise.

Rywalizacja i fuzja z amerykańskim Internazionale Napoli

W 1912 roku zagraniczna strona drużyny rozpadła się i na czele której stanęli Steinnegger i Bayon, powstał drugi klub z Napoli. Nazywał się US Internazionale Napoli. Pierwotne Napoli, zwane Naples FBC, było w międzyczasie kierowane przez Emilio Anatrę jako jego prezydenta.

Te dwie drużyny stały się wielkimi rywalami w mieście i grały przeciwko sobie w Mistrzostwach Włoch w latach 1912/13. Po dekadzie w 1922 roku, oba kluby połączyły się z powodu ograniczeń finansowych, a powstały klub nazwano FBC Internazionale-Neapol (w skrócie FBC Internaples).

Sukcesy z Diego Maradoną

Wielki argentyński talent, Diego Maradona zasilił szeregi Napoli w 1984 roku. Jego styl gry przyciągał uwagę tłumów, przez który szybko stał się ulubieńcem całego miasta.

10 maja 1987 roku Napoli zdobyło swoje pierwsze Scudetto w Serie A. W centrum całego wydarzenia wyróżniał się jeden człowiek: Diego Armando Maradona. Drobny Argentyńczyk odegrał kluczową rolę w sukcesie i poprowadził klub do triumfu w Pucharze UEFA w 1989 roku, a 12 miesięcy później pomógł zdobyć kolejne Scudetto. Napoli nie było jednak tylko jednym człowiekiem. Brazylijski napastnik Careca dołączył do zespołu i wraz z Maradoną i Bruno Giordano utworzyli atakujący front zwany Ma-Gi-Ca.

Zbawiciel Diego Maradona opuścił klub w 1992 roku po skandalu związanym z kokainą. W następnych latach Napoli straciło innych ważnych gwiazd, takich jak Careca i Gianfranco Zola. Po sezonie 1997/98 zespół spadł do Serie B. Kibice musieli czekać wiele lat, aż Napoli ponownie stanie się czołową drużyną Serie A.

Upadłość i wznowienie działalności

Po latach zmagań ekonomicznych firma będąca właścicielem Napoli w sierpniu 2004 roku ogłosiła upadłość. Klub miał ogromne długi i całe jego istnienie było zagrożone. Wreszcie producent filmowy Aurelio De Laurentiis spłacił długi i ponownie założył klub pod nową nazwą Napoli Soccer. Klub został zdegradowany do Serie C, ale szybko powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej, a wraz z nim przywrócono również jego starą nazwę.

Zieliński został, natomiast Milik popadł w konflikt, przez który opuścił Neapol

Początek przygody Carlo Ancelottiego z Napoli mógł przypaść do gustu polskim kibicom. Doświadczony Włoch momentalnie postawił w pierwszym składzie na Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego, w przeciwieństwie do poprzednika Maurizio Sarriego, który nie był zwolennikiem polskich talentów.

Obecnie Piotr Zieliński jest kluczowym graczem układanki Spalettiego. Tymczasem Arkadiusz Milik popadł w konflikt w klubowymi władzami, przez co został zdegradowany do drużyny młodzieżowej i odsunięty od treningów z pierwszą drużyną. Polski napastnik nie grał przez prawie pół roku, aż w końcu na zasadzie wypożyczenia zamienił Neapol na Marsylię.

SSC Napoli obecnie

W sezonie 2019/2020 Napoli sięgnęło po Puchar Włoch. W finale po rzutach karnych Azzurri pokonali Juventus. W grudniu 2020 roku nazwa stadionu św. Pawła została zmieniona na Stadio Diego Armando Maradona. Klub uhonorował w ten sposób zmarłego miesiąc wcześniej legendarnego argentyńskiego zawodnika.

SSC Napoli – terminarz i wyniki

SSC Napoli – skład i statystyki piłkarzy

SSC Napoli – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A