Spezia Calcio

Serie A

Spezia Calcio to liguryjski klub, którego dzieje sięgają 1906 roku. Awans do Serie A, który drużyna prowadzona przez Vincenzo Italiano wywalczyła w sezonie 2019/20, był pierwszym takim sukcesem w ponad 100-letniej historii klubu.

Spezia Calcio – podstawowe informacje

Rok założenia: 1906

Przydomek: Bianconeri

Barwy: biało-czarne

Adres:
Via Melara 91, 19136 La Spezia 

Fax:
0187709679

Telefon:
0187711322

Prezes:
Philip Raymond Platek Jr

Menedżer:
Luca Gotti

Stadion:
Stadio Alberto Picco

Pojemność:
11,306

Sukcesy

Początki Spezii Calcio

W 1906 roku szwajcarski przedsiębiorca Hermann Hurny wraz ze swoimi rodakami założył sekcję piłkarską Sport Club Spezia. Przez pierwsze lata drużyna ograniczała się do rozgrywania spotkań z przedstawicielami okolicznych placówek wojskowych. Oficjalne powstanie Spezia Football Club datuje się na 20 listopada 1911. Z początkami klubu mocno związany jest Alberto Picco, współzałożyciel, piłkarz i skarbnik Spezii, który w pierwszym spotkaniu drużyny (21 stycznia 1912 przeciwko Virtus Juventusque Livorno, zakończone wynikiem 2:2) wystąpił w roli kapitana. W 1915 roku Picco zginął podczas walk o Monte Nero. Jego imieniem nazwany został stadion otwarty w 1919 roku, na którym Spezia do dzisiaj rozgrywa swoje mecze domowe.

Awans do Serie B, honorowe Scudetto, lata w Serie C i Serie D

Spezia po raz pierwszy awansowała do Serie B w 1929 roku, powtarzając później ten sukces w latach 1936 i 1940. W 1944 roku, kiedy wojna nie pozwoliła rozegrać standardowego sezonu ligowego, wygrała nawet tzw. Divisione Nazionale, czyli turniej, w którym najpierw zostały wyłonione najlepsze drużyny z poszczególnych regionów, a następnie spotkały się one w turnieju finałowym. W 2002 roku FIGC (Federazione Italiana Giuoco Calcio) za wygraną w tamtych rozgrywkach przyznała Spezii honorowy tytuł Scudetto.

Od lat 50., kiedy Spezia spadła do Serie C, klub przez długi czas nie był w stanie wydostać się z niższych lig, w latach 60. trafiając nawet do Serie D. Na kolejny awans na drugi poziom rozgrywkowy Liguryjczycy musieli poczekać aż kilka dekad. Lepsze czasy nadeszły dopiero po wkroczeniu w XXI wiek. W sezonie 2004/05 Spezia wygrała Puchar Włoch Serie C, a rok później dostała się do upragnionej Serie B. Wejście na wyższy poziom rozgrywkowy oznaczało jednak również inne wymagania administracyjne i finansowe, trudne do spełnienia dla klubu pokroju Spezii.

Upadek i lata odbudowy

Na początku 2008 roku w Spezii skumulowały się problemy, które doprowadziły do jej upadku. Klub popadł w długi, nie był w stanie wypłacać pensji, a poszukiwania nowego inwestora nie przynosiły skutku. Gwoździem do trumny był spadek do Serie C1. Spezia musiała powstać na nowo.

Dzięki zaangażowaniu społeczności zgromadzonej wokół klubu, a także działaniom ówczesnego burmistrza Massimo Federiciego, 17 lipca 2008 roku założona została organizacja pod nazwą Associazione Sportiva Dilettantistica Spezia Calcio 2008. Miesiąc później nowy twór stał się własnością Gabriele Volpiego, który rozpoczął plan odbudowy. W następnym sezonie drużyna miała wznowić rozgrywki od poziomu Serie D.

Powrót na drugi szczebel rozgrywek zajął Spezii zaledwie kilka lat. W sezonie 2011/12 Liguryjczycy dokonali czegoś, czego we Włoszech nie osiągnął wcześniej żaden inny klub. Bianconeri zdobyli tzw. “il treble di Lega Pro”, na który składały się zwycięstwa w Serie C, pucharze niższych lig oraz superpucharze tej samej kategorii.

Po powrocie do Serie B Spezia wyrobiła sobie solidną pozycję, znajdując się kilka razy w strefie barażowej. W latach 2014-2015 drużynę w 61 meczach poprowadził Nenad Bjelica, który po przygodzie w Ligurii przyjął ofertę Lecha Poznań.

Historyczny awans do Serie A

Sezon 2019/20 okazał się tym najważniejszym w ponad 100-letniej historii klubu. Pod wodzą trenera Vincenzo Italiano Spezia zapewniła sobie grę w barażach o Serie A, zajmując trzecie miejsce w ligowej tabeli, co okazało się kluczowe w meczach fazy play-off. Zarówno w półfinałowym dwumeczu przeciwko Chievo, jak i w spotkaniach finałowych rozegranych z Frosinone padł remis. Dzięki wyższej pozycji w tabeli w obu przypadkach promowana była Spezia. Marzenie stało się faktem. W sezonie 2020/21 Bianconeri po raz pierwszy w historii zagrali w Serie A.

Sezon ten był ważny także pod innymi względami. W lutym 2021 roku właścicielem Spezii Calcio została amerykańska rodzina Platek, która przejęła klub od Volpiego. W tym samym roku drużyna osiągnęła najlepszy historyczny wynik w Coppa Italia, odpadając z tych rozgrywek dopiero na etapie ćwierćfinału.

Polacy w Spezia Calcio

Obecnie (marzec 2022) w Spezii występuje dwóch Polaków. Pierwszym jest Arkadiusz Reca, lewy obrońca reprezentacji Polski, który do Ligurii trafił w ramach wypożyczenia z Atalanty Bergamo, gdzie nie zdołał wywalczyć sobie miejsca w podstawowym składzie. Jednym z ostatnich nabytków Spezii jest za to Jakub Kiwior. Ten defensywny pomocnik, który wcześniej występował jednak głównie na środku obrony, dobrą grą w słowackiej Żylinie zapracował na transfer do Serie A. Do Bianconerich dołączał jako zmiennik, lecz od momentu transferu sukcesywnie pnie się w klubowej hierarchii, zbierając wysokie noty za swoje występy.

Spezia Calcio – terminarz i wyniki

Spezia Calcio – skład i statystyki piłkarzy

Spezia Calcio – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A