Sampdoria Genua

Sampdoria Genua

Serie A

Historia Sampdorii zaczęła się w 1946 roku wraz z połączeniem dwóch klubów Sampierdarenese i Andrea Doria. Jak to było wówczas w zwyczaju, nazwa nowego klubu została stworzona jako połączenie nazw obu powyższych drużyn. Oprócz tego, herb klubu i koszulki zawierały wszystkie cztery kolory powszechnie kojarzone z poprzednimi ekipiami: niebieski, biały, czerwony i czarny.

Sampdoria Genua – podstawowe informacje

Rok założenia: 1946

Przydomek: Blucerchiati

Barwy: Niebiesko-biało-czerwono-czarne

Adres:
Piazza Borgo Pila, 39 – 16129 5° Piano – Torre B

Fax:
010/5316777

Telefon:
010/5316711

Prezes:
Marco Lanna

Menedżer:
Marco Giampaolo

Stadion:
Stadio Luigi Ferraris

Pojemność:
36,536

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1991

Puchar Włoch:
4 tytułów

Zdobytych w 1985, 1988, 1989, 1994

Superpuchar Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1991

Puchar Zdobywców Pucharów:
1 tytuł

Zdobyte w 1990

Sampdoria Genua – historia klubu

Sampierdarenese i Andrea Doria powstały w latach 90. XIX wieku i stały się rywalami czołowego klubu Genoa CFC. Kilkadziesiąt lat później kluby te połączyły się z Unione Calcio Sampdoria. Andrea Doria i Sampierdarenese regularnie brały udział w Serie A. Tymczasem klub pod nazwą „Sampdoria” zaczął grać w najwyższej klasie rozgrywkowej od sezonu 1946/47.

Zdobycie pierwszych tytułów

Przybycie Paolo Mantovaniego do klubu w 1979 roku jako nowy prezes był pierwszym sygnałem nowej, bardziej udanej ery. Pomysły nowego prezydenta i inwestycje pieniężne okazały się ogromnym pozytywnym wpływem na klub, któremu udało się wrócić do Serie A w 1982 roku i wygrać swoje pierwsze trofeum (Coppa Italia) w 1985 roku. Mianowanie Vujadina Boskova na głównego trenera w 1986 roku było kolejnym krokiem. we właściwym kierunku i poprowadził drużynę do dwóch kolejnych tytułów Coppa Italia i pierwszego europejskiego trofeum klubu, Pucharu Zdobywcy Pucharów.

Historyczne Scudetto i walka o najwyższe cele w Europie

Wisienka na torcie przyszła w 1991 roku, kiedy Sampdoria wygrała swoje jedyne Scudetto. Już w w następnym sezonie klub awansował do finału Pucharu Europy, gdzie zmierzył się z FC Barceloną. Spotkanie było niezwykle wyrównane, ale Duma Katalonii szczęśliwie przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść dopiero w dogrywce.

Nieoczekiwana śmierć Mantovaniego w 1993 roku była szokiem dla wszystkich zaangażowanych w klub. Mimo że Sampdoria zdobyła czwarte trofeum Coppa Italia w tym samym sezonie z trenerem Sven-Göranem Erikssonem, wkrótce została zmuszena do sprzedaży swoich najlepszych piłkarzy z powodu kłopotów finansowych. Niedługo potem klub ponownie spadł do Serie B i pozostał tam cztery sezony. Kiedy Sampdoria uzyskała kolejny zastrzyk dużych pieniędzy ze strony nowego prezesa Riccardo Garrone, dość szybko wróciła do pierwszej ligi.

Sampdoria obecnie

Dziś klub funkcjonuje należycie, będąc wartościowym poligonem dla młodych zawodników, z których wielu zostało sprzedanych za wielkie miliony. Wielką pracę dla klubu wykonał Marco Giampaolo, który podczas swojej pierwszej przygody w Genui prowadził zespół przez niecałe trzy lata. Człowiekiem, który miał kontynuować pracę Giampaolo po jego odejściu do Milanu w 2019 roku był Eusebio Di Francesco. Niestety sprawy nie potoczyły się tak, jak oczekiwały tego klubowe władze. Słaby początek sprawił, że Di Francesco opuścił Blucerchiatich, a do ratowania ligowej sytuacji Sampdorii wyznaczony został Claudio Ranieri. Doświadczony włoski trener wyciągnął drużynę ze strefy spadkowej w ciągu kilku tygodni, częściowo dzięki wygranej w swoich pierwszych derbach Genui (1:0). Reszta sezonu przyniosła ze sobą wiele wzlotów i upadków. Po wymuszonym przestoju po pandemii COVID-19 podopieczni Ranieriego zdobyli niezbędne do uniknięcia spadku punkty. Co więcej, Sampdoria po raz kolejny skończyła sezon wyżej niż lokalny rywal Genoa. W styczniu 2022 roku do prowadzenia Blucerchiatich po niezbyt udanym czasie w Medialonie i Turynie powrócił Giampaolo.

Polskie trio w Sampdorii

Do niedawna w Sampdorii grało aż trzech Polaków. Prawej obrony do dziś strzeże Bartosz Bereszyński, natomiast w przeszłości w koszulce tego klubu grali również Karol Linetty oraz Dawid Kownacki.

Sampdoria Genua – terminarz i wyniki

Sampdoria Genua – skład i statystyki piłkarzy

Sampdoria Genua – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A