Sampdoria Genua

Sampdoria Genua

Serie A

Historia Sampdorii zaczęła się w 1946 roku, wraz z połączeniem dwóch klubów Sampierdarenese i Andrea Doria. Jak to było wówczas w zwyczaju, nazwa nowego klubu została stworzona jako połączenie nazw obu powyższych drużyn. Oprócz tego, herb klubu i koszulki zawierały wszystkie cztery kolory powszechnie kojarzone z poprzednimi ekipiami: niebieski, biały, czerwony i czarny.

Rok założenia: 1946

Przydomek: Blucerchiati

Barwy: Niebiesko-biało-czerwono-czarne

Adres:
Piazza Borgo Pila, 39 – 16129 5° Piano – Torre B

Fax:
010/5316777

Telefon:
010/5316711

Prezes:
Massimo Ferrero

Menedżer:
Claudio Ranieri

Stadion:
Stadio Luigi Ferraris

Pojemność:
36,536

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1991

Puchar Włoch:
4 tytułów

Zdobytych w 1985, 1988, 1989, 1994

Superpuchar Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1991

Puchar Zdobywców Pucharów:
1 tytuł

Zdobyte w 1990

Sampdoria Genua – historia klubu

Sampierdarenese i Andrea Doria powstały w latach 90. XIX wieku i stały się rywalami czołowego klubu Genoa CFC. Kilkadziesiąt lat później kluby te połączyły się z Unione Calcio Sampdoria. Andrea Doria i Sampierdarenese regularnie brały udział w Serie A. Tymczasem klub pod nazwą „Sampdoria” zaczął grać w najwyższej klasie rozgrywkowej od sezonu 1946/47.

Zdobycie pierwszych tytułów

Przybycie Paolo Mantovaniego do klubu w 1979 roku jako nowy prezes był pierwszym sygnałem nowej, bardziej udanej ery. Pomysły nowego prezydenta i inwestycje pieniężne okazały się ogromnym pozytywnym wpływem na klub, któremu udało się wrócić do Serie A w 1982 roku i wygrać swoje pierwsze trofeum (Coppa Italia) w 1985 roku. Mianowanie Vujadina Boskova na głównego trenera w 1986 roku było kolejnym krokiem. we właściwym kierunku i poprowadził drużynę do dwóch kolejnych tytułów Coppa Italia i pierwszego europejskiego trofeum klubu, Pucharu Zdobywcy Pucharów.

Historyczne Scudetto i walka o najwyższe cele w Europie

Wisienka na torcie przyszła w 1991 roku, kiedy Sampdoria wygrała swoje jedyne Scudetto. Już w w następnym sezonie klub awansował do finału Pucharu Europy, gdzie zmierzył się z FC Barceloną. Spotkanie było niezwykle wyrównane, ale Duma Katalonii szczęśliwie przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść dopiero w dogrywce.

Nieoczekiwana śmierć Mantovaniego w 1993 roku była szokiem dla wszystkich zaangażowanych w klub. Mimo że Sampdoria zdobyła czwarte trofeum Coppa Italia w tym samym sezonie z trenerem Sven-Göranem Erikssonem, wkrótce została zmuszena do sprzedaży swoich najlepszych piłkarzy z powodu kłopotów finansowych. Niedługo potem klub ponownie spadł do Serie B i pozostał tam cztery sezony. Kiedy Sampdoria uzyskała kolejny zastrzyk dużych pieniędzy ze strony nowego prezesa Riccardo Garrone, dość szybko wróciła do pierwszej ligi.

Teraz wszystko w rękach Ranieriego

Dziś klub funkcjonuje należycie, stając się czcigodnym poligonem dla młodych zawodników, z których wielu zostało sprzedanych za wielkie miliony. Człowiekiem wyznaczonym do prowadzenia Sampdorii od miejsca, w którym skończył Giampaolo, był Eusebio Di Francesco, ale niestety sprawy nie potoczyły się tak, jak oczekiwały tego klubowe władze. Słaby początek sprawił, że Di Francesco opuścił Blucerchiati, a Claudio Ranieri został wprowadzony, aby naprawić niepewną pozycję drużyny w lidze. Ranieri, który zawsze był pierwszym wyborem przedstawicieli i szybko przystąpił do budowania rezerw, wyciągając Dorię ze strefy spadkowej w ciągu kilku tygodni, częściowo dzięki wygranej w swoich pierwszych derbach Genui (1:0) Reszta sezonu przyniosła ze sobą wiele wzlotów i upadków. Po wymuszonym przestoju po pandemii COVID-19 podopieczni Ranieriego zapewnili punkty, których potrzebowali aby się utrzymać. Co więcej Sampdoria po raz kolejny skończyła sezon wyżej niż lokalny rywal Genoa.

Polskie trio w Sampdorii

Do niedawna w Sampdorii grało, aż trzech Polaków. Prawej obrony do dziś strzeże Bartosz Bereszyński, natomiast w przeszłości w koszulce tego klubu grał jeszcze Karol Linetty oraz Dawid Kownacki.

Sampdoria Genua – terminarz i wyniki

Sampdoria Genua – skład i statystyki piłkarzy

Sampdoria Genua – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A