stadium-image
IMAGO/Giuseppe Maffia
US Salernitana

US Salernitana

Serie A
Rok założenia: 1919
Przydomek: Granata
Barwy: bordowe
Prezes: Danilo Iervolino
Trener: Filippo Inzaghi
Stadion: Stadio Arechi
Pojemność: 37800
Adres: Via Salvador Allende, 84131 Salerno

Następny mecz

Bologna

Serie A |

1 kwietnia 2024

11:30

Salernitana
Kursy mogą ulec zmianie. Aktualizacja z dnia: 18 marca 2024 14:31.

Salernitana - piłkarze

Toma Basić

Toma Basić

Wiek: 27

Sukcesy

Mistrzostwo Serie B

2 razy

Zdobyte w 1947, 1998

Newsy

US Salernitana – terminarz i wyniki

US Salernitana – skład i statystyki

Najlepsi strzelcy Salernitany w Serie A

US Salernitana – transfery

Salernitana to klub z wieloletnią tradycją, który do tej pory najczęściej grywał w Serie C i Serie B. Epizodycznie Salernitana występowała we włoskiej ekstraklasie, ale za każdym razem szybko spadała ligę niżej. Ostatnio w Salernitanie grało aż trzech polskich piłkarzy, a klub ten zdołał wywalczyć awans do Serie A na rozgrywki 2021/2022.

Salernitana - początki

Początki Salernitany sięgają 1919 roku. To klub, który powstał w wyniku połączenie czterech pomniejszych drużyn, które w tamtym czasie kształtowały się w mieście Salerno. Salernitana nigdy nie należała do czołówki włoskich zespołów. Do 2021 roku klub ten tylko dwa razy występował na szczeblu Serie A - były to sezony: 1947/48 i 1998/99.

Salernitana na szczeblu ogólnokrajowym zadebiutowała w 1935 roku. Oczywiście były to rozgrywki Serie C. Wcześniej zespół z Salerno rywalizował w regionalnych ligach w regionie Kampania, w południowej części Włoch. Kilka lat później Salernitana awansowała do Serie B. Po raz pierwszy klub ten wystąpił na zapleczu włoskiej ekstraklasy w 1938 roku. Dziewięć lat później Salernitana zdobyła mistrzostwo Serie B, co pozwoliło na historyczny awans do Serie A.

Drużyna z Salerno za pierwszym razem, kiedy udało jej się awansować do Serie A - na najwyższym szczeblu rozgrywkowym spędziła tylko jeden sezon. Szybko okazało się, że dla Salernitana Serie A to za wysokie progi. W kolejnym roku Salernitana zajęła 18. miejsce i wróciła do Serie B. Na kolejny występ w 1. lidze włoskiej czekała do 1998 roku. Co ciekawe, wówczas ich przygoda z Serie A zakończyła się równie szybko, bo już w pierwszym sezonie.

Kolory strojów Salernitany przypominają kasztanowca, dlatego o piłkarzach tego klubu we Włoszech mówi się "I Granata" (Kasztanowi). Salernitana na co dzień występuje na stadionie Stadio Arechi, który mieści 37 tysięcy widzów.

Salernitana - miłe złego początki

Salernitana wygrała kampanię Serie B w sezonie 1997/1998, co pozwoliło jej awansować do Serie A po 50 latach przerwy. W kolejnym roku w klubie tym występował m.in. Gennaro Gattuso i Marco Di Vaio, którzy następnie kontynuowali kariery w większych klubach z Włoch. Gattuso został legendą AC Milan, a Di Vaio grał m.in. dla Juventusu. Trenerem Salernitany był Delio Rossi, znany później z pracy w Lazio Rzym.

Salernitana jako beniaminek w tamtym czasie była w stanie wygrać z Juventusem, AS Romą czy Interem Mediolan. "I Granata" gubili jednak punkty z niżej notowanymi rywalami, co w efekcie przełożyło się na bardzo niską pozycję w tabeli. Dla Salernitany oznaczało to kolejny spadek do Serie B. Pracę stracił trener Delio Rossi, a z drużyny odeszli właśnie wcześniej wspomniani Gennaro Gattuso i Marco Di Vaio.

Jeśli komuś wtedy wydawało się, że Salernitana szybko wróci do włoskiej ekstraklasy, to był w dużym błędzie. Klub z Salerno pozostał na kolejne lata w Serie B, a nawet tak głośne nazwisko jak Zdenek Zeman, który przejął drużynę, nie było w stanie sprawić, by "I Granata" wrócili do Serie A. 

Upadłość

Salernitana na początku XXI wieku występowała w Serie B. To nie był największy problem tego klubu, jak się później okazało. W 2005 roku Salernitana ogłosiła bankructwo, co wiązało się z rozwiązaniem klubu. Idąc dalej - Salernitana nie mogła dalej występować w Serie B. Na ratunek "I Granata" przybył Antonio Lombardi, który reaktywował klub piłkarski w Salerno pod nazwą Salernitana Calcio 1919. Drużyna ta musiała wznowić rywalizację o poziomu Serie C1. Trzy lata później Salernitanie udało się awansować do Serie B.

Odbudowa

Przez ostatnie lata Salernitana nie znajdowała się w czołówce drużyn Serie B. Dość powiedzieć, że rozgrywki 2019/2020 zakończyła na 10. miejscu. Wynik ten nie zwiastował sukcesu, jaki miał nadejść w kolejnym sezonie.

W sezonie 2020/2021 Salernitana zajęła drugie miejsce w Serie B, co pozwoliło jej na bezpośredni awans do włoskiej Ekstraklasy. Duży udział w tym mieli polscy piłkarze tacy jak Paweł Jaroszyński i Tomasz Kupisz. Trzeba pamiętać, że w tamtym czasie w barwach Salernitany występował również Patryk Dziczek, wypożyczony z Lazio. Najwięcej goli dla Salernitany z tego grona zdobył Tomasz Kupisz, który zanotował trzy trafienia.

Salernitana wywalczyła awans pod wodzą doświadczonego trenera,  Fabrizio Castoriego, który wcześniej prowadził m.in. Cesenę, Ascoli, Capri i Regginę. Castori trenował również w przeszłości Salernitanę w latach 2008-2009. W tamtym czasie nie udało się jednak wywalczyć awansu do Serie A. Na dystansie całego sezonu Serie B, który zapisał się sukcesem dla Salernitany formą błyszczał Gennaro Tutino. 24-letni wychowanek Napoli zdobył dla klubu z Salerno 13 bramek.