Parma Calcio

Parma Calcio

Serie B

Parma Calcio to włoski klub występujący w Serie A. Nigdy nie zdobyła Scudetto, ale jest jednym z najbardziej znanych zespołów na Półwyspie Apenińskim. Wielu osobom kojarzy się z dokonaniem niemożliwej rzeczy, czyli awansowaniem z Serie D do Serie A w ciągu trzech sezonów.

Parma Calcio – podstawowe informacje

Rok założenia: 1913

Przydomek: Gialloblu, Crociati

Barwy: Żółto-niebieskie

Adres:
Viale Partigiani d’Italia 1, 43100 Parma

Fax:
+39 0521505100

Telefon:
+39 0521505111

Prezes:
Pietro Pizzarotti

Menedżer:
Roberto D’Aversa

Stadion:
Stadio Ennio Tardini

Pojemność:
22,359

Sukcesy

Puchar Włoch:
3 tytułów

Zdobytych w 1992, 1999, 2002

Superpuchar Włoch:
1 tytuł

Zdobyte w 1999

Puchar UEFA:
2 tytułów

Zdobytych w 1995, 1999

Puchar Zdobywców Pucharów:
1 tytuł

Zdobyte w 1993

Superpuchar Europy:
1 tytuł

Zdobyte w 1993

Parma Calcio – Historia klubu

Parma powstała 27 lipca 1913 roku. Pierwotna nazwa tego klubu to Verdi F.C.B., była hołdem dla Giuseppe Verdiego – kompozytora, który urodził się i tworzył w Parmie. 16 grudnia 1913 roku klub zmienił nazwę na Parma Football Club. Obecny beniaminek Serie A nosi przydomek Crociati. Wziął się on z tego, że pierwsze koszulki zespołu miały na sobie czarny krzyż. Przez dłuższy czas Parma grała w wielu ligach i trudno było na dłuższy czas zająć pewne miejsce w którejkolwiek z nich. W pierwszym oficjalnym spotkaniu w ramach lokalnych rozgrywek – Promozione Emiliana, Parmeńczycy pokonali Audace Bologna 1:3. W 1920 roku doszło do kolejnej zmiany nazwy klubu, tym razem na Parma AS.

W sezonie 1924/1925 awansowała do najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech – Prima Divisione Nord. Wyniki w tych rozgrywkach nie były jednak zbyt imponujące, ponieważ Parma zajęła 11 miejsce na 12 możliwych, dlatego zakończyli zmagania w strefie spadkowej. W wyniku zmian reformujących rozgrywki we Włoszech, Parma została w Prima Divisione, która otrzymała status trzeciej ligi. W sezonie 1928/1929 Parmeńczycy awansowali do Serie B, w której utrzymali się tylko 3 sezony. 

Odbicie się od dna

W sezonie 1954/1955 Parma awansowała ponownie do Serie B, w której utrzymywała się aż dziesięć lat. W późniejszych latach 60 spadła do Serie D, gdzie odnotowywała słabe wyniki, dlatego rozwiązano klub. W tym samym roku nastąpiła reaktywacja zespołu, który chwilowo nosił nazwę A.C Parmense, ale została zmieniona na AC Parma. W 1979 roku Parma awansowała, a dwa gole na wagę gry w wyższej klasie rozgrywkowej zdobył Carlo Ancelotti. Radość Parmeńczyków nie trwała długo, bo przy pierwszej najbliższej okazji, spadli do Serie C1. Dopiero w 1986 roku Parma ustabilizowała się na zapleczu włoskiej ekstraklasy, stając się ligowym średniakiem. 

Czasy świetności Parmy

W 1989 roku Nevio Scala awansował z Parmą do Serie A, zajmując czwartą pozycję w lidze. Awans do najwyższej klasie rozgrywkowej przyciągnął nowego właściciela, który pompował do klubu olbrzymie pieniądze. Parmeńczycy w pierwszy sezonie we włoskiej ekstraklasie uplasowali się na szóstym miejscu i zapewnili sobie kwalifikację do Pucharu UEFA. W sezonie 1991/1992 Parma zdobyła Puchar Włoch, pokonując w dwumeczu wielki Juventus (2:1). W Serie A Crociati zajęli siódmą pozycję. Swoje pierwsze trofeum na arenie międzynarodowej Gialloblu zdobyli w 1993 roku. W finale Pucharu Zdobywców Pucharu pokonali 3:1 Antwerp. Zdobyli też Superpuchar Europy, pokonując 2:0 Milan, natomiast w najwyższej klasie rozgrywkowej we Włoszech, Parma zajęła trzecie miejsce. Taką samą lokatę w lidze zajęła w sezonie 95/96, w którym to wygrała Puchar UEFA. 

Pierwsze problemy finansowe Parmy

Rok później szkoleniowcem Parmy został Carlo Ancelotti. Parmeńczycy zajęli wtedy drugie miejsce w lidze i byli uprawnieni do gry w Lidze Mistrzów. Z Champions League odpadli jednak już w fazie grupowej. W Serie A również nie poradzili sobie najlepiej, ponieważ uplasowali się dopiero na ósmej pozycji, co poskutkowało zwolnieniem Carlo Ancelottiego. W 1999 roku Parma sięgnęła po drugi Puchar UEFA, a niedługo później zdobyli trzeci Puchar Włoch. W barwach Gialloblu występowali wtedy między innymi Cannavaro, Chiesa, Buffon, Crespo czy Zola. Jedynym pozytywem sezonu 99/00 było zdobycie Superpucharu Włoch po pokonaniu Milanu 2:1. W grudniu 2003 roku zbankrutował Parmalat – właściciel i główny sponsor Parmy. Dzięki sprzedaży wielu zawodników uratowano sytuację finansową klubu. Przez kolejne lata Parmeńczycy grali w Serie A, z której spadli na rok w sezonie 2007/2008.

W sezonie 2013/2014 Parma awansowała do europejskich pucharów, ale została z nich wykluczona z powodu niepłacenia w terminie zaległości finansowych. 

Dla Parmy niemożliwe nie istnieje

Sezon 2014/2015 był najgorszym sezonem w dziejach Parmy. Wszystko zaczęło się od bardzo słabych ligowych występów. Ponadto pobity został rekord porażek z rzędu. W tym niechlubnym czasie dla Parmeńczyków, przegrali sześć kolejnych spotkań. Po bardzo dotkliwej porażce z Juventusem, bo aż 7:0, na jaw zaczęły wychodzić problemy finansowe Gialloblu. To jednak nie był koniec złych informacji dla Parmy. 19 marca 2015 roku sąd orzekł bankructwo, a dzień wcześniej prezydent klubu został aresztowany pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. W związku z tym Gialloblu zostali zdegradowani do Serie D. Następnie Parma dokonała niewyobrażalnej rzeczy. W ciągu trzech sezonów awansowała z Serie D do Serie A, a ten wyczyn kojarzy się z nią do dziś. W sezonie 2017/2018 Parmeńczycy, dzięki wyjazdowej wygranej nad Spezią 0:2, zajęli drugie miejsce na zapleczu Serie A i wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech. W ostatnich latach Gialloblu plasują się w dolnej połowie włoskiej ekstraklasy.

Parma Calcio – terminarz i wyniki

Parma Calcio – skład i statystyki piłkarzy

Parma Calcio – najlepsi strzelcy drużyny w Serie B