Empoli

Empoli

Serie A

Empoli to klub, który nie należy do włoskich potentatów, ale zespół ten co jakiś czas grywa w Serie A. To drużyna, która promuje nowych zawodników, a także trenerów. Wystarczy przypomnieć, że właśnie w Empoli pierwsze znaczące kroki w karierze szkoleniowej stawiał Maurizio Sarri. Klub ten awansował do Serie A i w sezonie 2021/22 będzie rywalizował we włoskiej ekstraklasie.

Empoli – podstawowe informacje

EmpoliProfil klubu
Pełna nazwaEmpoli Football Club S.p.A.
Data założenia1920
PrzydomekAzzuri
Barwyniebieskie
AdresVia di Pianezzoli snc, 50053 Empoli
StadionStadio Carlo Castellani
(pojemność 19,847 miejsc)
TrenerPaolo Zanetti
PrezesFabrizio Corsi
Telefon/Fax+3957193471/+39571934777
Strona internetowaempolifc.com

Empoli – historia klubu

Klub Empoli został założony w 1920 roku. Początkowo zespół Empoli występował w prowincjonalnych ligach w Toskanii. W Serie A Empoli zadebiutowało dopiero w sezonie 1986-1987. Wcześniej grało w niższych klasach rozgrywkowych np. Serie C i Serie B.

Empoli w swoim dorobku nie posiada największych trofeów we Włoszech, czyli scudetto i Coppa Italia. To klub, który trzykrotnie zwyciężał rozgrywki Serie B. Ostatni raz sztuka ta udała się w sezonie 2020/21. Generalnie na szczeblu Serie A Empoli rozegrało 13 sezonów. Rozgrywki 2021/22 będą okazją, żeby poprawić ten dorobek.

Klub Empoli FC to drużyna z miasta Empoli, które liczy około 45 tysięcy mieszkańców. To region Toskanii, a prowincja Florencja.

Empoli występuje na stadionie Stadio Carlo Castellani, który został otwarty w 1965 roku. To obiekt, który może pomieścić niespełna 20 tysięcy widzów. Stadion nosi imię byłego zawodnika Empoli, który występował w barwach tego klubu w latach 1926 – 1930. Castellani dla Empoli rozegrał 77 meczów, strzelając 49 goli.

Przydomek Empoli to “Azzuri”, co oznacza “błękitni”. Wszystko ze względu na niebieskie barwy tego klubu.

Empoli w Serie A

Po raz pierwszy Empoli na mapie Serie A pojawiło się w roku 1986. Klub ten przez kolejne dwa sezony utrzymał się w lidze włoskiej, ale w 1988 roku spadł do Serie B. W kolejnych latach było jeszcze gorzej, bo Empoli osunęło się jeszcze niżej aż do Serie C. Na trzecim szczeblu rozgrywek zostało aż do 1996 roku. Wówczas trenerem został Luciano Spaletti, później szkoleniowiec m.in. AS Romy i Interu Mediolan. Pod wodzą Spalettiego Empoli znów wróciło do Serie A w sezonie 1997/1998.

W 1999 roku Empoli ponownie spadło do Serie B. Klub ten jednak do dziś balansuje pomiędzy Serie A a Serie B. Nie przytrafił się większy kryzys, który skutkowałby spadkiem do Serie C.

Jak na razie najwyższe miejsce, jakie Empoli zajęło w historii swoich występów w Serie A, to siódma lokata. Wynik ten “Azzuri” uzyskali w rozgrywkach 2006-2007. Co więcej, wówczas doszli też do ćwierćfinału Pucharu Włoch. To pozwoliło w kolejnym sezonie zadebiutować w europejskich pucharach. W tamtym czasie trenerem Empoli był Luigi Cagni.

Empoli w europejskich pucharach

Empoli w sezonie 2007/2008 wystąpiło w 1. rundzie Pucharu UEFA. Drużyna ta szybko pożegnała się z tymi rozgrywkami, bo nie sprostała wyzwaniu, jakim był klub FC Zurich. Szwajcarski zespół zwyciężył u siebie 3:0, a na wyjeździe uległ 1:2. Wynik dwumeczu wynosił 4:2 dla FC Zurich, co oznaczało, że Empoli zostaje wyeliminowane. Do tej pory to jedyna przygoda tego klubu na arenie międzynarodowej w oficjalnych rozgrywkach.

Era Maurizio Sarriego

W latach 2012-2015 Empoli prowadził Maurizio Sarri, który później przejął Napoli, Chelsea i Juventus. Kiedy Sarri był trenerem Empoli drużyna ta zdołała ponownie awansować do Serie A. W pierwszym sezonie Serie B podopieczni Sarriego zajęli czwarte miejsce, a w kolejnym wicemistrzostwo ligi, co prowadziło do Serie A. Empoli było prowadzone przez Sarriego na szczeblu Serie A w sezonie 2014/2015 – po 38 kolejkach zajęło 15. miejsce. Utrzymało się w najwyższej klasie rozgrywkowej, a to wtedy było odebrane jako sukces.

Miejsce Maurizio Sarriego zajął Marco Giampaolo.

Piotr Zieliński

W 2014 roku na wypożyczenie z Udinese do Empoli trafił Piotr Zieliński. Aktualny zawodnik Napoli w barwach Empoli dał się poznać szerszej publiczności. Tam u boku Maurizio Sarriego rozwinął swój talent, co skutkowało transferem do Neapolu. Zieliński w ciągu dwóch lat rozegrał dla Empoli 63 mecze, strzelając 5 goli.

Szymon Żurkowski i Bartłomiej Drągowski

Z klubem Empoli związani byli też inni polscy piłkarze. W 2019 roku z Fiorentiny został wypożyczony tam Bartłomiej Drągowski, a w 2020 roku do tego klubu (również z Fiorentiny) trafił Szymon Żurkowski.

Najlepsi gracze Empoli

Do dziś najlepszym strzelcem Empoli pozostaje Francesco Tavano, który dwukrotnie bronił barw tego klubu. Tavano grał w Empoli w sezonach 2001-2006 i 2011-2015. Łącznie włoski napastnik zdobył 120 goli.

Sto goli w barwach Empoli przekroczył również inny snajper, Massimo Maccarone, który występował również w Sienie, Parmie, Palermo i Middlesbrough. Co ciekawe, w Empoli grał też Antonio Di Natale w latach 1996-1997 i 1999-2004. To piłkarz, który należy do czołowych strzelców w historii ligi włoskiej.

Empoli czasy współczesne

Empoli w sezonie 2020/21 zostało mistrzem Serie B. Podopieczni Alessio Dionisiego w 38 meczach zanotowali bilans 19 zwycięstw, 16 remisów i 3 porażek, co pozwoliło zająć pierwsze miejsce w tabeli Serie B na koniec sezonu. Najlepszym strzelcem drużyny został Leonardo Mancuso, który zdobył 20 bramek.

Empoli – terminarz i wyniki

Empoli – kadra i statystyki zespołu

Empoli – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A