AS Roma

AS Roma

Serie A

AS Roma powstała z połączenia trzech mniejszych rzymskich klubów: Fortitudo-Pro Roma SGS, Roman FC i SS Alba-Audace. Ze wszystkich stołecznych drużyn piłkarskich tylko Lazio odmówiło udziału w nowym projekcie. W konsekwencji taki ruch okazał się początkiem jednej z najbardziej zaciekłych rywalizacji międzymiastowych na świecie, czyli słynnych „Derby della Capitale” pomiędzy Romą oraz Lazio. Barwy Romy określane są jako Giallorossi (“Żółto-Czerwoni”). W herbie klubu znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Rzymu, Wilczyca kapitolińska. Roma, podobnie jak Lazio, spotkania domowe rozgrywa na Stadio Olimpico, które zostało otworzone w 1937 roku.

Rok założenia: 1927

Przydomek: Giallorossi

Barwy: Żółto-czerwone

Adres:
Via di Trigoria Km 3,600, 00128 Roma

Fax:
+39 065061736

Telefon:
+39 065060200

Strona: :
www.asroma.it

Prezes:
Dan Friedkin

Menedżer:
Jose Mourinho

Stadion:
Stadio Olimpico

Pojemność:
70,634

Sukcesy

Mistrzostwo Włoch:
3 tytułów

Zdobytych w 1942, 1983, 2001

Puchar Włoch:
9 tytułów

Zdobytych w 1964, 1969, 1970, 1981, 1984, 1986, 1991, 2007, 2008

Superpuchar Włoch:
2 tytułów

Zdobytych w 2001, 2007

Puchar Miast Targowych/Puchar UEFA:
1 tytuł

Zdobyte w 1961

Mistrz Serie B:
1 tytuł

Zdobyte w 1952

AS Roma – historia i pierwsze sukcesy

AS Roma została założona w 1927 roku i stosunkowo wcześnie zdołała odcisnąć swoje piętno na włoskim futbolu, osiągając wiele wysokich pozycji w najwyższej lidze, aż do wygrania pierwszego Scudetto w 1942 roku. W okresie powojennym klub zniknął z mapy futbolu. Roma konsekwentnie znajdowała się w dolnej połowie tabeli. Punktem kulminacyjnym ich kłopotów był spadek w 1951 roku do Serie B. Co ciekawe już w następnym roku rzymianom udało się wrócić do Serie A i pozostać tam do dziś. W latach 60. A.S Roma odniosła pierwszy sukces pucharowy, zdobywając Puchar Miast Targowych w 1961 roku, także dwa tytuły Coppa Italia (1964, 1969). Potem ponownie nastąpił słabszy okres, który trwał od początku lat 70., aż do 1980 roku.

Nils Liedholm pozwolił wrócić na szczyt

Pod kierownictwem menedżera Nilsa Liedholma klub rozpoczął nowy rozdział i ponownie wszedł na szczyt włoskiego futbolu. Po tym, jak przegrali wyścig o tytuł w kontrowersyjny sposób (z powodu niedozwolonego gola, „gol di Turone”) z Juventusem w 1981 roku. Klub finalnie wygrał drugie Scudetto w 1983 roku. Następnie Roma zdobyła cztery kolejne trofea Coppa Italia, zanim ostatecznie wróciła do przeciętności w drugiej połowie lat 80. i całych 90.

Boniek zakończył karierę w Rzymie

Wśród graczy w żółto-czerwonych strojach wyróżniał się biegający z numerem cztery na koszulce Zbigniew Boniek, który przez trzy lata radował swą grą kibiców na Stadio Olimpico. Pobyt „Zibiego” w stołecznym klubie upamiętniła ballada Lando Fioriniego, zaczynająca się od słów: „Więc mamy Bońka, wszyscy szczęśliwi. Któż naszej drużynie na drodze stanie? Skoro dwóch Polaków teraz w Wiecznym Mieście. Jeden z nich w Romie, adrugi w Watykanie…” Latem 1988 roku, po zajęciu przez żółto-czerwonych w rozgrywkach trzeciej lokaty, Boniek zakończył niespodziewanie dla wszystkich przygodę z Romą i zawiesił buty na kołku. I to w momencie, kiedy miał nowy kontrakt z Romą w kieszeni.

Trzecie Scudetto pod wodzą Fabio Capello

Sezon 1999/00 pod wodzą Capello zaczął się dobrze. Roma wygrywała i strzelała mnóstwo goli. Długo utrzymywała się w czołówce, ale końcówka nie była już taka radosna. Tytuł zdobyło Lazio, co było wprost nie do przełknięcia. Franco Sensi (ówczesny prezes) aż kipiał ze złości, ponieważ zapłacił ciężkie miliony na zbrojenia, dając trenerowi do dyspozycji Gabriela Batistutę, czyli super strzelca z Fiorentiny, brazylijskiego rozgrywającego Emersona z Bayeru Leverkusen oraz Waltera Samuela, stopera reprezentacji Argentyny, zwanego wymownie „The Wall”.

Fabio Capello z takimi osobistościami nie kazał długo czekać kibicom na upragniony tytuł. Cały sezon 2000/2001 był prawdziwym, wielkim świętem. Roma od początku do końca przewodziła zespołom Serie A. Jej dominacja była ogromna. Rzymianie byli po prostu najlepsi, poza zasięgiem innych. Wygrali tytuł i jednocześnie ustanowili rekord punktowy zdobywając 75 oczek. Po ostatnim gwizdku sędziego meczu z Parmą (3:1) oznaczającym trzecie „Scudetto” dla Romy. W konsekwencji na Stadionie Olimpijskim zapanowało szaleństwo. Kibice płakali ze szczęścia. Niemal natychmiast ulice Wiecznego Miasta zalane zostały oszalałym z radości wielotysięcznym tłumem. Wśród bohaterów tego sukcesu należy wymienić Batistutę, strzelca 20 bramek, Montellę, autora bardzo ważnych 13 goli ioczywiście Tottiego – kapitana i prawdziwego lidera drużyny. Chociaż Roma miała wtedy mocną drużynę, ten tytuł był w większości dziełem króla Rzymu. Totti spędził całą swoją karierę w Romie, pobijając po drodze wiele rekordów klubu, w tym rekord najlepszego strzelca.

Wojciech Szczęsny i jego epizod w Rzymie

W latach 2015 – 2017 w barwach Romy na zasadzie wypożyczenia występował Wojciech Szczęsny. Sezon 2016/17 okazał się jednym z najlepszych w jego karierze. Polak sięgnął z drużyną Giallorossich po wicemistrzostwo Włoch, a sam występując we wszystkich 38 ligowych meczach Romy, w 14 z nich zachował czyste konto, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich bramkarzy Serie A w tamtym sezonie. Szczęsny obronił dwa rzuty karne, w meczach z Cagliari i Milanem, a także pomógł drużynie w ustanowieniu klubowego rekordu wynoszącego 87 punktów zdobytych w jednym sezonie Serie A. Zmiennikiem Szczęsnego w sezonie 2016/17 był uznany w 2019 za najlepszego bramkarza na świecie, Alisson Becker. Wówczas ostatni sezon występów w rzymskim klubie zanotował Francesco Totti. Szczęsny po ostatnim meczu wraz z innymi zawodnikami wziął udział w uroczystym pożegnaniu kapitana. Szczęsny w barwach Romy rozegrał łącznie 81 spotkań, podczas których 23 razy zachował czyste konto.

Niewiele brakowało, aby dotrzeć do finału Ligi Mistrzów

Pamiętnym okresem dla fanów AS Romy był sezon 2017/18. Wówczas rzymianie dokonali niemożliwego, pokonując FC Barcelonę na własnym terenie (3:0). Natomiast na Camp Nou przegrali (1:4). Trzeba przyznać, że było blisko sensacji, ale Roma nie awansowała do finału i od tamtej pory tego nie powtórzyła.

AS Roma – terminarz i wyniki

AS Roma – skład i statystyki piłkarzy

AS Roma – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A

{ “@context”: “https://schema.org”, “@type”: “SportsTeam”, “@id”: “https://www.seriea.pl/klub/as-roma/#sportsteam”, “url”: “https://www.seriea.pl/klub/as-roma/”, “name”: “AS Roma”, “sport”: “Football”, “Logo”: { “@type”: “ImageObject”, “Url”: “https://www.seriea.pl/wp-content/uploads/2020/10/asroma.jpg” }, “foundingDate”: “1927”, “address”: { “@type”: “PostalAddress”, “addressLocality”: “Rome”, “addressRegion”: “Italy”, “streetAddress”: “Via di Trigoria Km 3,600, 00128 Roma” }, “faxNumber”: “+39 065061736”, “telephone”: “+39 065060200” }