AC Monza

AC Monza

Serie A

AC Monza to włoski klub, który został założony w 1912 roku w Lombardii. Jego właścicielem jest Silvio Berlusconi, były premier Włoch i były właściciel A.C. Milan. Swoje mecze domowe rozgrywa na Stadio Brianteo, przemianowanego ze względów sponsorskich na U-Power Stadium. Pod koniec maja 2022 roku Monza po raz pierwszy w swojej historii awansowała do Serie A.

AC Monza – podstawowe informacje

Rok założenia: 1912

Przydomek: I Bagai

Barwy: czerwono-białe

Adres:
 Via Franco Tognini, 4, 20900 Monza MB, Włochy

Fax:
+39 039 836664

Telefon:
+39 039 836664

Prezes:
Paolo Berlusconi

Menedżer:
Giovanni Stroppa

Stadion:
Stadio Brianteo

Pojemność:
18 568

AC Monza – Historia klubu

AC Monza posiada ponad 100-letnią historię, więc zaczniemy od samych początków. Powstała 1 września 1912 roku z połączenia dwóch miejskich klubów: Pro Monza i Pro Italia. Przyjęła wtedy nazwę Monza FBC i rozpoczęła rywalizację od najniższego szczebla rozgrywkowego we Włoszech. Początkowo barwy zespołu to biały i błękitny, ale pod koniec lat ‘20. zmieniono je na obecne czerwono-białe. W latach ‘30. i ‘40. Monza rywalizowała na trzecim poziomie ligowej hierarchii, który został wtedy nazwany Serie C.

Tułaczka pomiędzy Serie C i Serie B

Dopiero później gdy w klubie pojawili się nowi właściciele, postanowili na poważnie myśleć o awansie i zaczęli sprowadzać nawet byłych piłkarzy reprezentacji Włoch. Poskutkowało to awansem do Serie B w 1951 roku. Po raz pierwszy od założenia klubu Monza zawędrowała tak wysoko. Przez kolejne 15 lat Biancorossi ugruntowali swoją pozycję na zapleczu włoskiej ekstraklasy, ale nie potrafili wznieść się ponad to. Doszło za to do kolejnego przejęcia klubu, za którym poszedł spory zastrzyk finansowy. Nie przyniosło to jednak niczego pozytywnego na płaszczyźnie czysto sportowej, choć po odejściu sponsorów w połowie lat ‘60. Monza zaczęła być drużyną walczącą o utrzymanie. Przytrafił jej się nawet spadek do Serie C, ale już po jednym sezonie wróciła do 2. ligi.

Od sezonu 1972/73 na czele klubu stanął jeden z najbardziej lubianych prezesów, były piłkarz i znany przemysłowiec Giovanni Cappelletti. Jego początki u sterów I Bagai nie były łatwe, ponieważ Monza ponownie spadła z ligi, ale Cappelletti był w stanie wyciągnąć Monzę z dołka i w ciągu dwóch sezonów zdobyli dwukrotnie Coppa Italia Serie C. Następnie zespół zajął 1. miejsce w lidze i powrócił do Serie B, gdzie jako beniaminek znów musiał odbudować swoją pozycję aż w końcówce lat ‘70. znów była to drużyna górnej połowy tabeli. W 1979 roku piłkarze Monzy otarli się nawet o awans do Serie A, ale na ostatniej prostej sezonu rywale im to skutecznie uniemożliwili.

W sezonie 1980/1981 fotel prezydenta klubu zajął Valentino Giambelli. Monza zaczyna źle, a kończy jeszcze gorzej, gdy nieuchronnie spada do Serie C. Ponownie staje się ekipą balansującą pomiędzy 2. i 3. ligą, ale wartym wspomnienia jest sezon 87/88, kiedy to Biancorossi sięgają po swój trzeci Puchar Włoch Serie C i awansują do Serie B. To jednocześnie ostatnie rozgrywki na starym obiekcie, bo w kolejnym roku Monza przenosi się na nowo otwarte Stadio Brianteo. Pierwszym godnym uwagi wydarzeniem na tym boisku było wyeliminowanie AS Romy z pucharu, ale nie zmieniło to faktu, że w 1990 roku Monza znów spadła z ligi.

Licytacja i upadłość Monzy

Rok później udało jej się wywalczyć 4. Coppa Italia Serie C, a po dwóch latach wrócili na zaplecze włoskiej ekstraklasy. W 1997 roku Giambelli podpisał umowę o współpracy z Milanem, na mocy której AC Milan mógł wysyłać swoich zagranicznych zawodników do Monzy. Wreszcie po 19 latach prezes odchodzi z klubu. Monza w XXI. wiek wchodzi niepewnie i jest przekazywana na przestrzeni kilku lat z rąk do rąk. Nikomu związanemu z klubem nie wyszło to na dobre, ponieważ pojawiły się informacje o ogromnym zadłużeniu. Ostatecznie 18 marca 2004 roku Monza miała ogłosić upadłość, a oczyszczona z długów została wystawiona na licytację. 

3 czerwca 2004 roku Gianbattista Begnini, przedsiębiorca z Bergamo ratuje ponad 90-letnią tradycję Monzy i kupuje klub. Zmieniła się również nazwa na AC Monza Brianza 1912. Zespół odbudowuje się na niższych szczeblach rozgrywkowych, aby niedługo później trafić do 3. ligi, gdzie spędził kolejne 5 lat. W lipcu 2009 Begnini sprzedaje klub firmie kierowanej przez Clarence’a Seedorfa, ale Monza spadła w 2012 na czwarty szczebel rozgrywkowy. Od 2013 następuje kolejna seria przejęć klubu i pojawia się kolejna wizja upadku, który staje się faktem 27 maja 2015 roku. W lipcu klub został przejęty przez Nicola Colombo i przemianowany na S.S.D. Monza 1912, a później na SS Monza 1912.

Era Berlusconiego i Galianiego

Klub przystępował wtedy do rozgrywek Serie D, które wygrał po dwóch latach i awansował do Serie C, gdzie jako beniaminek w sezonie 17/18 zajął wysokie 4. miejsce. Potencjał zauważyła para polityków i bogatych ludzi, którzy przejęli Monzę we wrześniu 2018 roku. 100% akcji wykupiła spółka Silvio Berlusconiego, a zarządzać projektem miał Adriano Galiani, który urodził się w Monzie. Obaj panowie stali za sukcesami wielkiego Milanu, więc przyszłość Bagai rysowała się w jasnych barwach. Klub powraca do historyczną nazwy Associazione Calcio Monza, czyli w skrócie AC Monza. Celem było wspięcie się na sam szczyt ligowej hierarchii, a więc do Serie A, gdzie Biancorossi jeszcze nigdy nie występowali w swojej ponad 100-letniej historii.

W pierwszym roku zarządzania położono fundamenty, na których już zaczęto budować solidną przyszłość. Duże inwestycje w sport, infrastrukturę i wizerunek stały się charakterystyczne dla nowego projektu klubu z Lombardii. Zespół zajął 5. miejsce w Serie C, ale już w rozgrywkach 2019/2020 był bezkonkurencyjny na tym poziomie. Pod wodzą Cristiana Brocchiego triumfował w lidze z 16 punktami przewagi nad drugą ekipą. Po 19 latach nieobecności Monza wróciła na poziom Serie B.

Historyczny awans

Brocchi poprowadził beniaminka do 3. miejsca w tabeli, co pozwoliło wystąpić w barażach o Serie A. Tam jednak lepsza okazała się być Cittadella, która w dwumeczu wygrała 3:2. Nowym trenerem zespołu został Giovanni Stroppa, który miał poprawić ten rezultat. Przed ostatnią kolejką sezonu 2021/2022 Monza zajmowała 2. miejsce, premiowane bezpośrednim awansem, ale porażka zmusiła ją do ponownej gry w barażach. Tam najpierw dwukrotnie ograła Brescię w półfinałach, a następnie stoczyła dramatyczny dwumecz z Pisą, który ostatecznie wygrała 6:4 po dogrywce.

29 maja 2022 roku Monza po wygraniu fazy play-off zapewniła sobie pierwszy awans do Serie A w swojej historii.

Słynni piłkarze w AC Monza

Choć Monza dopiero buduje swoją tożsamość na najwyższym szczeblu rozgrywkowym we Włoszech, to już przewinęło się przez ten zespół co najmniej kilku świetnych piłkarzy. W klubowej galerii sław znajdziemy takich graczy jak Patrice Evra czy Alessandro Costacurta. Obaj obrońcy byli tu na podobnych etapach swojej kariery. Francuz dopiero zamierzał wejść do wielkiej piłki i miał 18 lat. Z kolei Włoch udał się do Monzy na wypożyczenie jako 20-latek, zanim razem z Milanem zdominował futbol na Półwyspie Apenińskim.

Polscy kibice mogą też dobrze znać Chrystiana Gytkjaera, który przez kilka sezonów był wiodącą postacią Lecha Poznań w Ekstraklasie. Duńczyk nawet bardziej zasłużył sobie, aby znaleźć się w miejscu powyższej dwójki, ponieważ walnie przyczynił się do historycznego awansu do Serie A. Gytkjaer w czterech spotkaniach baraży o awans strzelił aż pięć bramek, więc jego wkład powinien zostać jak najbardziej doceniony.

AC Monza – terminarz i wyniki

AC Monza – skład i statystyki piłkarzy

AC Monza – najlepsi strzelcy drużyny w Serie A