“Juve nie grozi spadek, ale skutki mogą być gorsze niż po Calciopoli”

Piłkarze Juventusu
Piłkarze Juventusu fot. PressFocus

Juventus z powodu nieprawidłowości finansowych wpadł ogromne kłopoty. Klub z Turynu już otrzymał karę w postaci odjętych 15 punktów. To może być jednak dopiero początek sankcji, które spadną na klub z Turynu. Sytuację wyjaśnił włoski dziennikarz finansowy Marco Bellinazzo.

  • Juventus prawdopodobnie trwający sezon będzie musiał uznać za stracony
  • Dziennikarz Marco Bellinazzo z Sole 24 Ole w rozmowie z TuttoMercatoWeb dał do zrozumienie, że włoski klub moga czekać kolejne kary
  • Juve w marcu czeka kolejny proces i niewykluczone, że turyńska ekipa poniesie kolejne kary

Jaki los czeka Juventus?

Juventus został ukarany już karą odjęcia 15 punktów. Niewykluczone jednak, że to będzie tylko wierzchołek góry lodowej. W nadchodzących miesiącach klub z Turynu weźmie udział w kolejnym procesie, dotyczącym ukrytych wynagrodzeń, które była przekazywane podobno zawodnikom podczas szczytu pandemii koronawirusa w 2020 roku.

Kibice Juventusu obawiają się, że drużynie grozi jeszcze wyższa kara w trakcie sezonu, co może spowodować spadek do Serie B, jak to miało miejsce w 2006 roku po słynnym skandalu z ustawianiem meczów, znanym jako Calciopoli. Dziennikarz Marco Bellinazzo przyznaje, że “proces płacowy” może mieć poważniejsze konsekwencje dla klubu z Serie A.

Istnieją prywatne dokumenty o rozmiarze, które wydają się potwierdzać porozumienie z ich piłkarzami, które nie zostały zarejestrowane w FIGC, co narusza przepisy federalne – powiedział jeden z najpopularniejszych żurnalistów finansowych w rozmowie z TuttoMercatoWeb.

Juventus zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom. Wydaje się jednak, że Prokuratura Turyńska, Consob i Prokuratora Sportowego Juventusu nie byli uczciwi. Mogą wystąpić konsekwencje dla klubu, takie jak grzywny i wysokie kary dla piłkarzy, którzy podpisali umowy z klubem – tłumaczył Bellinazza.

Zobacz także:

To może być nawet gorsze niż Calciopoli pod względem wizerunku włoskiego futbolu. 15-punktowa kara dla Juventusu, jednego z najważniejszych klubów Serie A, trafia na pierwsze strony gazet za granicą. Wszyscy to widzą. Coś takiego nie pozwoli Serie A dorównać Premier League, wręcz przeciwnie – przekonywał dziennikarz.

Niepokojące wiadomości mogą wskazywać, że czarne chmury pojawią się ponownie nad Starą Damą. Czy Juventus znów zostanie zdegradowany klasę niże?

– To jedna z opcji, ale aby do tego doszło, trzeba udowodnić fałszywą księgowość oraz fakt, że Juventus nie miał wymagań finansowych, o czym się mówi. Jest to bardzo trudne do udowodnienia, więc wykluczyłbym tego rodzaju sankcje. Niemniej jednak nie znamy treści wszystkich 14 tysięcy stron zebranych przez prokuraturę w Turynie, które zostaną ujawnione podczas wstępnej rozprawy 27 marca – powiedział Bellinazzo.

Czytaj więcej: Roberto Mancini poruszył problemy Juventusu

Komentarze

Na temat ““Juve nie grozi spadek, ale skutki mogą być gorsze niż po Calciopoli”

@Monochromatyczny wymienił niedawno w nerwach 1 lub 2 “podejrzane” transakcje (wymiany) przez inne kluby, a…
… tymczasem strona diretta.it podała operacje przeprowadzone przez Juventus, które są kwestionowane przez prokuraturę w Turynie i przez które zasądzono -15 pkt.
Nie chodzi tylko o wymiany, ale też transfery, które nie przekonują prokuratorów i zostały uznane jako tzw. “plusvalenza”:
Pablo Mereno – Juventus U-19 sprzedany do Man. City za 10 mln. €
Félix Correia – kupiony do Juventus U23 z Man. City za 10,5 mln. €
Matheus Pereira – sprzedany z Juventus U23 do Barcelony B za 7,60 mln. €
Alejandro Marqués – kupiony do Juventusu U23 z Barcelony za 8,20 mln. €
Elia Petrelli – sprzedany z Juventus U23 do Genoi za 8 mln. €
Manolo Portanova – sprzedany z Juventusu do Genoi za 12 mln.€
Mattias Andersson – sprzedany z Juventus U23 do Sion za 4 mln. €
Kaly Sène – sprzedany z Juventus U19 do Bazylei za 4 mln. €
Albian Hajdari – kupiony z Bazylei U18 do Juventus U19 za 4,5 mln. €
Leonardo Lori – sprzedany do Pizy 2,5 mln. €
i jeszcze kilkunastu no-neamów…
.
W momencie sprzedaży wartość zdecydowanej większości podanych wyżej zawodników wg transfermarkt wynosiła od 0 do 300 tys. €.
.
Oprócz wymienionych wyżej podane są transfery znanych zawodników jak:
Cancelo,
Danilo,
Emre Can.
Wymiany zawodników:
Pjanić – Arthur,
Caldara – Bonucci,
Spinazzola – L. Pellegrini,
Franco Tongya – Ake
Audero za gotówkę plus Daouda Peeters 4 mln. € i Erasmo Mulè 3,5 mln. €.