Ogromna strata finansowa Juventusu w ostatnich pięciu latach

Dusan Vlahović
Dusan Vlahović PressFocus

Juventus jest jedynym klubem spoza Premier League, który znalazł się w pierwszej dziesiątce zespołów najwięcej wydających na transfery od sezonu 2018-19.

  • Juventus wydaje ogromne kwoty na transfery
  • Stara Dama jest jedynym klubem w TOP10 spoza Premier League
  • Bianconeri zanotowali ogromne straty

Juventus w TOP10 klubów najwięcej wydających na transfery

Juventusowi nie jest obce inwestowanie dużych pieniędzy w swój skład, aby zwiększyć szanse na sukces. Wystarczy tylko przypomnieć transfery Dusana Vlahovicia za około 80 mln euro z Fiorentiny, Federico Chiesy za 60 mln euro czy Gleisona Bremera za 50 mln euro. Nie można też zapominać o przenosinach De Ligta, który trafił do Turynu za ponad 80 mln euro.

Pomimo swoich wydatków, Juventus zaczął spadać w tabeli Serie A po swojej dominującej dekadzie, a problemy pozaboiskowe jeszcze bardziej pogrążyły ich w chaosie.

Jak wyszczególniło CIES Football Observatory, Juventus od sezonu 2018-19 wydał na transfery o 337 mln euro więcej niż na nich zarobił, co daje mu dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej i czyni go jedynym klubem spoza Premier League w pierwszej dziesiątce.

Cztery z ostatnich pięciu lat przyniosły im straty, z których najgorsze to -103 mln euro w latach 2018-19 i -164 mln euro w latach 2021-22. Ich jedynym pozytywnym rokiem była trwająca kampania 2022-23, w której zarobili 42 mln euro.

Następnym na liście włoskim zespołem jest Milan, który od sezonu 2018-19 wydał o 227 mln euro więcej niż zarobił. Dla porównania w tym samym czasie Atalanta Bergamo zarobiła na transferach 44 mln euro. Na liście przoduje pod tym względem Benfica Lizbona, która jest na plus 370 mln euro.

Zobacz również: Kolejny cios dla Milanu. Golkiper może nie zagrać w hicie

Komentarze