Juventus przypieczętował scudetto!

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny fot. Grzegorz Wajda

Po początkowym strachu, Juventus pokonał przed własną publicznością Fiorentinę 2:1 w ramach 33. kolejki włoskiej Serie A, dzięki czemu turyńczycy zagwarantowali sobie zdobycie ósmego z rzędu mistrzostwa Włoch. Wynik otworzyli goście po bramce Milenkovicia, ale jeszcze przed przerwą wyrównał Alex Sandro, a w 53. minucie, samobójcze trafienie zaliczył na wagę zwycięstwa Juve zanotował Pezzella. Cały mecz w barwach nowego-starego mistrza Włoch rozegrał Wojciech Szczęsny.

Na dwie zmiany po porażce z Ajaksem zdecydował się trener Allegri – miejsca De Sciglio i Dybali zajęli Cancelo oraz Cuadrado. Trzech piłkarzy po remisie z Bolgoną wymienił za to trener Montella – zamiast Biraghiego, Gersona i Muriela, mogliśmy oglądać Hancko, Benassiego i Mirallasa.

Spotkanie doskonale rozpoczęło się dla gości z Florencji – po zagraniu Chiesy spod linii końcowej, futbolówka trafiła pod nogi Milenkovicia, który nie miał problemów z posłaniem jej do siatki. Podczas tej akcji ucierpiał Wojciech Szczęsny, który został jednak potrącony przez jednego ze swoich kolegów.

W 21. minucie bliscy wyrównania byli gospodarze, ale po uderzeniu Bernardeschiego zza pola karnego, futbolówka odbita od nogi Benassiego ugrzęzła w bocznej siatce. Dziesięć minut przed przerwą, podopieczni trenera Montelli mogli zdobyć nawet drugiego gola, ale Chiesa ostemplował tylko słupek.

Dwie minuty później, było już jednak 1:1 – po dośrodkowaniu Pjanicia z rzutu rożnego, celnym strzałem popisał się znajdujący się przy bliższym słupku Alex Sandro. W 43. minucie o sporym szczęściu mówić mógł Szczęśny, albowiem po kapitalnym uderzeniu Chiesy z dystansu, futbolówka obiła poprzeczkę.

Osiem minut po przerwie, bianconeri wyszli na prowadzenie – piłkę wzdłuż linii bramkowej puścił Cristiano Ronaldo, a futbolówkę do własnej siatki niefortunnie skierował Pezzella. Turyńczycy próbowali pójść za ciosem i w kolejnych minutach ostrzeliwali bramkę gości – w 64. minucie, Lafont popisał się świetną interwencją po silnym uderzeniu Pjanicia.

W 90. minucie, piłkarze Violi mogli doprowadzić do remisu, ale pojedynek jeden na jednego ze Szczęsnym przegrał Dabo. Chwilę później, futbolówka po strzale Luisa Muriela przeleciała obok bramki strzeżonej przez reprezentanta Polski.

Kiedy następne mecze?

Co wiadome było od dawna, dziś zostało oficjalnie przypieczętowane – Juventus pokonując Fiorentinę, sięgnął po raz ósmy z rzędu po mistrzostwo Włoch. W następnej kolejce piłkarze Starej Damy zmierzą się z Interem, natomiast Fiorentina podejmie Sassuolo.

Juventus FC – ACF Fiorentina 2:1 (1:1)

0:1 Milenković 6′
1:1 Alex Sandro 37′
2:1 Pezzella (sam.) 53′

Gerson

Juventus: Szczęsny – Alex Sandro, Bonucci, Rugani, Cancelo – Matuidi, Pjanić (65′ Bentancur), Can – Bernardeschi (75′ Kean), Ronaldo, Cuadrado (87′ De Sciglio)

Fiorentina: Lafont – Ceccherini, Pezzella, Milenković – Hancko, Benassi (73′ Gerson), Veretout, Dabo, Chiesa (65′ Muriel) – Mirallas (80′ Fernandes), Simeone