Juve górą w Neapolu!

Piotr Zieliński
Piotr Zieliński fot. Grzegorz Wajda

W hitowym starciu 26. kolejki włoskiej Serie A, Juventus pokonał na wyjeździe Napoli 2:1 (2:0). W pierwszej połowie mieliśmy czerwoną kartkę dla Mereta i bramki Pjanicia oraz Cana, natomiast po przerwie z boiska wyleciał Pjanić, bramkę kontaktową zdobył Callejon, a w końcówce rzutu karnego nie wykorzystał Insigne. 90 minut rozegrali dziś Piotr Zieliński i Wojciech Szczęsny, a po 27 minutach, z powodu czerwonej kartki dla Mereta, Arkadiusza Milika zastąpił David Ospina.

Na jedną zmianę po rozgromieniu Parmy zdecydował się opiekun Napoli, Carlo Ancelotti – w ataku obok Arkadiusza Milika, zamiast Mertensa pojawił się Insigne. Czterech piłkarzy po zwycięstwie z Bologną wymienił za to Massimiliano Allegri – Perina, Ruganiego, De Sciglio i Bentancura zastąpili Szczęsny, Can, Pjanić oraz Chiellini.

Jako pierwsi zaatakowali gospodarze – w 11. minucie, po błędzie Bonucciego groźny strzał oddał Zieliński, ale próba Polaka powędrowała tuż obok słupka. Niespełna kwadrans później, sporego uszczerbku doznało Napoli – po zbyt krótkim odegraniu Malcuita piłkę przejął Ronaldo, który został sfaulowany przez próbującego ratować sytuację Mereta, za co arbiter pokazał bramkarzowi czerwoną kartkę. Na boisku pojawił się Ospina, a z murawy niestety zejść musiał Arkadiusz Milik.

Nie był to jednak koniec problemów podopiecznych Carlo Ancelottiego, ponieważ goście mieli jeszcze do wykonania stały fragment gry tuż sprzed linii pola karnego – do stojącej piłki podszedł Pjanić, który posłał futbolówkę do siatki nad murem graczy Napoli.

Gospodarze nie mieli jednak zamiaru rzucić ręcznika i chwilę później byli bardzo bliscy doprowadzenia do wyrównania, ale płaskie uderzenie Zielińskiego skończyło swój żywot na słupku bramki Szczęsnego. W 39. minucie zrobiło się za to 0:2 – po dośrodkowaniu Bernardeschiego, piłkę głową do siatki, z małą pomocą Hysaja, posłał Emre Can.

Dwie minuty po przerwie, sytuacja Napoli uległa poprawie – bezsensowne zagranie ręką zanotował Pjanić, za co Bośniak obejrzał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę. Niespełna kwadrans później, podopieczni Carlo Ancelottiego złapali kontakt – po dośrodkowaniu Insigne z lewego skrzydła, z kilku metrów Szczęsnego pokonał Callejon.

Podopieczni Carlo Ancelottiego po zdobyciu gola ruszyli za ciosem i mocno przycisnęli turyńczyków – bardzo aktywny był Zieliński, którego dwa zaskakujące uderzenia wybronił Szczęsny. Szczęścia spróbował także Ruiz, ale piłka po odbiciu się od jednego z obrońców Juve, minęła światło bramki.

W 83. minucie, w sukurs gospodarzom przyszedł VAR – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę próbował zgrać Ruiz, który trafił w rękę Alexa Sandro. Gianluca Rocchi po obejrzeniu powtórki wskazał na jedenasty metr – do stojącej piłki podszedł Insigne…, który jednak ostemplował tylko słupek.

Kiedy następne mecze?

Niewykorzystana jedenastka ostudziła nieco zapędy neapolitańczyków i goście z Turynu dowieźli do końca spotkania skromne prowadzenie. Juventus serię ligowych zwycięstw będzie mógł kontynuować w przyszłym tygodniu, gdy zmierzy się z Udinese, natomiast Napoli o ligowe punkty w następnej kolejce powalczy z Sassuolo.

SSC Napoli – Juventus FC 1:2 (0:2)

0:1 Pjanić 28′