Historia zdobywcy nagrody FIFA Fair Play

Mattia Agnese otrzymał nagrodę FIFA Fair Play
Mattia Agnese otrzymał nagrodę FIFA Fair Play PressFocus

Mattia Agnese, włoski defensor, otrzymał na gali FIFA nagrodę za uratowanie życia jednego z boiskowych rywali w styczniu.

17-latek występuje na co dzień w nieprofesjonalnym klubie Ospedaletti, który ma siedzibę we włoskiej Ligurii.

Błyskawiczna reakcja

Mattia Agnese w styczniu uratował życie jednemu ze swoich przeciwników, który upadł w wyniku boiskowych wydarzeń.

Zauważyłem, że nie oddycha i natychmiast położyłem go w pozycji bocznej ustalonej i wyciągnąłem jego język, by się nie zadławił – tłumaczył później Agnese.

Jego czyn pochwalił prezes Lega Nazionale Dilettani [organ odpowiadający za piłkę amatorską we Włoszech – przyp. red.], Cosimo Sibilia.

Jestem bardzo szczęśliwy z powodu Agnese. Jego słowa po odebraniu nagrody poruszyły mnie. To uznanie, które przepełnia całe LND dumą, bo udowadnia wartość podstaw futbolu. To pokazało najbardziej autentyczną cechę sportu. Właśnie to zrobił Mattia – powiedział Sibilia.

Agnese nauczył się manewrów ratujących życie z internetowych filmików o pierwszej pomocy.

Pochwały od żywej legendy

Nagrodę 17-latkowi wręczył sam Ruud Gullit. Legendarny gracz Milanu powiedział do młodego obrońcy: jesteś naszym bohaterem.

Według La Gazzetta dello Sport, Agnese zawiązał mocną przyjaźń z zawodnikiem, którego uratował na boisku.

“Zwycięzca nagrody FIFA Fair Play to dosłownie ratownik. Mając tylko 17 lat, ten aspirujący piłkarz został uhonorowany za akt błyskawicznej odwagi. W krytycznym momencie udzielił pierwszej pomocy rywalowi, który stracił przytomność w wyniku zderzenia na boisku” – brzmi oficjalne oświadczenie światowej federacji.

Komentarze