Gasperini chce się pozbyć VAR-u

Gian Piero Gasperini
Gian Piero Gasperini PressFocus

Gian Piero Gasperini chciałby zlikwidować VAR. Szkoleniowiec nie jest zadowolony z systemu, który miał pomóc arbitrom w podejmowaniu słusznych decyzji i zmniejszyć ilość popełnianych przez nich błędów. Trener nazwał to “niebezpiecznym narzędziem, mającym niekorzystny wpływ na wynik”.

  • Gasperini uważa, że VAR zabija futbol i jest źle używany
  • System wciąż wywołuje spory i jest przedmiotem wielu debat
  • VAR ma wielu zwolenników, ale też wielu przeciwników

“VAR może być zagrożeniem dla piłki nożnej”

VAR został wprowadzony do Serie A w sezonie 2017-18. System nie jest jednak w pełni skuteczny i daje arbitrom możliwość własnej interpretacji fauli i spalonych. Często jest źródłem debaty kibiców i ekspertów. W rozmowie z Sky Sport Italia Gasperini skomentował VAR mówiąc, że najchętniej pozbył się go z piłki nożnej.

– Epizod z Rusłanem Malinowskim to ostatni przykład działania VAR-u. Nadal jestem wściekły na tą sytuację, która jest przykładem, że to niebezpieczne narzędzie mające istotny wpływ na wynik meczu. Niestety używa się go w zdarzeniach bardzo klarownych, a następnie te same zdarzenia ulegają zniekształceniu – przyznał szkoleniowiec Atalanty.

– Trudno zrozumieć momenty, w których sędziowie decydują się na jego użycie. To sprawia, że masz negatywny stosunek do tego systemu. VAR to najgorsza rzecz, jaka mogła przydarzyć się piłce nożnej. Mam nadzieję, że angielscy kibice, którzy powstrzymali Super Ligę obalą również system VAR. Jeśli to narzędzie będzie źle używane to może być niebezpieczne i stworzyć realne zagrożenie dla piłki nożnej – dodał szkoleniowiec Atalanty.

VAR jest technologią która ma tylu samo zwolenników, co przeciwników. Od jej wprowadzenia minęło już kilka lat, lecz wciąż wywołuje kontrowersje i jest przedmiotem częstych debat. Jedni uważają, że arbitrzy popełniają mniej błędów, inni sugerują, że zabija magię futbolu i prowadzi do nadmiernej analizy drobnych incydentów. Trudno się nie zgodzić z obiema tezami, bo faktycznie statystyki mówią, że ilość błędnych decyzji arbitrów zmniejszyła się, z drugiej czekanie kilka minut na potwierdzenie bądź anulowanie zdobytej bramki potrafi mocno frustrować zarówno piłkarzy jak i kibiców.

Zobacz również: Propozycja nowej umowy dla Milana Skriniara

Komentarze