Płaczące mury Neapolu. Tak wygląda nieśmiertelność

Diego Maradona - mural w Neapolu
Diego Maradona - mural w Neapolu PressFocus

Komentatorzy Eleven Sports Piotr Dumanowski i Dominik Guziak w specjalnym tekście dla SerieA.pl opisują jak ważną postacią dla całego Neapolu był Diego Maradona. Legendarny piłkarz zmarł w środę w wieku 60 lat.

Czytaj dalej…

Zmarł Diego Armando Maradona. Świat, nie tylko ten piłkarski, opłakuje argentyńskiego geniusza. Są miejsca, gdzie Diego był nieśmiertelny już za życia. Miejsca, w których nawet po śmierci będzie czczony z pokolenia na pokolenie i pamięć o nim nie zginie. Jednym z tych miejsc jest Neapol. – To Neapolitańczyk, który urodził się w Argentynie – powiedział o Diego były prezydent Napoli Corrado Ferlaino. Nie da się odwiedzić Neapolu i wyjechać stamtąd bez przeświadczenia, że to miasto Maradony. Miasto boga, bo tak go tam traktują.

Neapol i Maradona byli sobie pisani. Są swoim lustrzanym odbiciem. Widok zatoki neapolitańskiej i górującego nad nią Wezuwiusza pozwala zachwycić się pięknem tego miasta. Wystarczy przejść kilka kroków dalej, skręcić w niewłaściwym kierunku i zachwyt może przerodzić się w niepokój. To miasto, które nie zasypia. Pełne mistycyzmu, głęboko religijne, ale przy tym pełne zabobonów. Dumne, ale zmagające się wiecznie z poczuciem niższości. Zachwycające, ale jednocześnie niebezpieczne. Można się w nim zakochać. Można też powiedzieć, że to śmierdzący skansen. Życie Diego w Neapolu było pełne kontrastów, bez miejsca na odcienie szarości.

“Obiecał nam wiele i jako jedyny słowa dotrzymał” – tak Maradonę wspominają neapolitańczycy. Największe miasto południa Włoch od zawsze cierpi na kompleks wielkich północnych metropolii. Frustracja i poczucie niesprawiedliwości są głęboko zakorzenione. Gdy w drugiej połowie XX wieku robotnicy z południa Włoch ruszali za chlebem na północ (zazwyczaj do fabryk FIATa) często na drzwiach budynków widzieli napis – “Nie wynajmujemy przybyszom z południa”. Tę haniebną praktykę pokazał w filmie “Cosi ridevano” włoski reżyser Gianni Amelio. Gdy Maradona rozgrywał swoje pierwsze spotkanie w Serie A na trybunach Stadio Bentegodi w Weronie przywitał go transparent – “Diego witaj we Włoszech”. Dla wielu mieszkańców północy Neapol nie zasługiwał na przynależność do Italii. Rasizm terytorialny to problem, z którym Włosi zmagają się do dziś.
Maradona jak nikt rozumiał neapolitańczyków i ich kompleksy. W Barcelonie traktowany był jak “sudaca” – przybłęda z Ameryki Południowej. Katalończycy patrzyli na niego z góry. W Neapolu czuł się jak u siebie. Ludzie mogli się z nim utożsamiać – chłopak wychowany na ulicy, który zdołał wydostać się z biedy.

Przed pojawieniem się Maradony Napoli było klubem, który nic nie znaczył na arenie międzynarodowej. W samej Italii mało kto się z nimi liczył. W 58-letniej historii przed erą Diego, nigdy nie zdobyli mistrzostwa Italii. Ledwie dwa razy sięgnęli po Coppa Italia. Sezon przed pojawieniem się Argentyńczyka skończyli na jedenastym miejscu. Trudno sobie wyobrazić podobną historię w obecnych czasach. Messi dołączający do Granady? Cristiano Ronaldo, w kwiecie wieku, trafiający do Udinese? Absurd. Pojawienie się Maradony w Neapolu doprowadziło do masowej histerii. Pojawił się zbawca. Nawet w krainie tak rozkochanej w calcio poziom szaleństwa przekroczył wszelkie granice. Ludzie blokowali autostradę prowadzącą z lotniska, żeby zobaczyć Diego. Władze klubu wynajęły sobowtóra Maradony, który pojawiał się na Capri, żeby odciągnąć uwagę kibiców i dziennikarzy. Diego mógł czmychnąć z wyspy prawie niezauważony. Bilety na jego prezentację kosztowały 1000 lirów, a Stadio San Paolo zapełniło się do ostatniego miejsca.

Nie będziemy opisywać historii Maradony w Neapolu, bo tę każdy zna. Z klubu, który nie znaczył nic stworzył najsilniejszy zespół we Włoszech. Dał mieszkańcom miasta coś o czym nie mogli nawet pomarzyć. Dzięki Diego poczuli się choć na chwilę lepsi od tych z Rzymu, Mediolanu czy Turynu. “Nawet nie wiecie, co straciliście” – napisy na murach neapolitańskich cmentarzy idealnie oddają to, co czuli mieszkańcy Kampanii po kolejnych triumfach Napoli. Wszelkie krzywdy poszły na moment w zapomnienie. Maradona dał neapolitańczykom poczucie własnej wartości. Wypełnił ich życie radością, której nikt przed nim i po nim nie potrafił zapewnić. W drugiej połowie lat 80-tych tysiące noworodków na południu Włoch otrzymało imiona Diego lub Diega. W 1987 roku, tuż po sięgnięciu przez klub po pierwsze Scudetto 20 tysięcy ludzi w lokalnych wyborach w Neapolu zagłosowało na Diego pisząc na kartach wyborczych – “Viva Maradona”.

Setki tysięcy neapolitańczyków nigdy nie widziało go na boisku. Nie pamiętają kilkutygodniowej fety po zdobyciu Scudetto. Nie mogą pamiętać, bo urodzili się, jak sami przyznają z żalem – za późno. Dla nich też Diego jest największym idolem. Słyszeli o nim z opowieści ojców, matek, dziadków, babć. Oglądali powtórki jego meczów.
– Napisało do mnie siedmiu Argentyńczyków, trzech Hiszpanów, Anglik, Portugalczyk, Urugwajczyk i Meksykanin. Większość z nich składało mi kondolencję jakbym stracił kogoś najbliższego. Nie było mnie na świecie gdy Diego grał dla Napoli. To jest właśnie Maradona – powiedział nam wczoraj znajomy dziennikarz z Neapolu.

To pokazuje, że Diego nigdy z Neapolu nie wyjechał. I nie wyjdzie. Wystarczy przejść się po mieście, nie tylko po dzielnicy Quarto Spagnoli, gdzie znajduje się najbardziej kultowy mural z podobizną Argentyńczyka, by zauważyć, że jest tam wszechobecny. Obok zdjęć Matki Boskiej i Świętego Januarego (patrona Neapolu) znajdują się fotografie Maradony. W barze Nilo na Via San Biagio dei Librai obok ołtarza z włosem Maradony (traktowanym jak relikwia) ustawiona jest bożonarodzeniowa szopka. Zamiast dzieciątka Jezus znajduje się figurka małego Diego.

Maradona w Neapolu to także historia jego upadku. Pogrążenia się w uzależnieniu od kokainy, seksoholizmie i niekończących się imprezach. Nie jest tajemnicą, że utrzymywał relacje z rodziną Giuliano, królami dzielnicy Forcella i bossami Camorry. Był marionetką, którą sterowali wykorzystując jego słabości, co świetnie zobrazował Asif Kapadia w filmie “Diego”. Pietro Pugliese, szofer Maradony powiedział, że Diego w trakcie swojego pobytu w mieście miał kontakt z ośmioma tysiącami kobiet. Gdy odszedł do Sevilli osierocił kibiców Napoli, ale kilka rodzin porzucił w dosłownym tego słowa znaczeniu. W 2017 roku spotkaliśmy się z Diego Sinagrą, pierworodnym synem Maradony, którego Diego przez długie lata nie chciał uznać, mimo że wyniki badań DNA dawały jasny rezultat. Niesamowicie smutne, ale zarazem ujmujące było to, z jak wielką dumą Diego Junior pokazywał jedyne wspólne zdjęcie z ojcem. Dorastać w mieście Maradony, wiedząc, że jest się jego synem, musiał latami zabiegać o choćby rozmowę z ojcem – to musiało boleć.

Maradona wielokrotnie w Neapolu zabłądził, ale będzie tam zawsze cieszyć się boskim statusem. Bóg, który był ludzki i tak jak jego wyznawcy czasem sięgał dna. Upadał, ale wielu ludziom dał najpiękniejsze dni ich życia. Będzie o tym wiedział każdy, kto w tym mieście pojawi się na Stadionie imienia Diego Armando Maradony. Tak ten obiekt lada chwila zostanie nazwany. Nawet San Paolo (święty Paweł) musi w Neapolu ustąpić miejsca boskiemu Diego.

PIOTR DUMANOWSKI
DOMINIK GUZIAK
ELEVEN SPORTS

Komentarze