Beniaminek może zostać wykluczony z Serie A

Claudio Lotito (na środku)
Claudio Lotito (na środku) Pressfocus

Salernitana wywalczyła awans do Serie A po 22 latach przerwy. Zespół ten może jednak zostać zdegradowany z włoskiej elity. Powodem są problemy właścicielskie.

• Salernitana to jeden z trzech beniaminków Serie A
  • Klub ten może jednak nie zostać dopuszczony do rywalizacji we włoskiej elicie
  • Problemem są kwestie właścicielskie

Możliwy najgorszy scenariusz

W ostatniej kolejce Serie A Salernitana pokonała na wyjeździe 3:0 Pescarę i awansowała do Serie A po 22 latach przerwy. Na zapleczu elity zajęła drugie miejsce. Ustąpiła jedynie Empoli. Zdobyła bowiem 69 punktów. Na dorobek ten składa się 19 zwycięstw, 12 remisów i 7 porażek.

Drużyna z miasta Salerno może jednak nie przystąpić do rywalizacji w Serie A. Problem pojawił się z powodu Claudio Lotito. Jest on właścicielem Lazio oraz Salernitany. Taki scenariusz nie może mieć miejsca, gdyż obie ekipy rywalizują w tych samy rozgrywkach ligowych. W przypadku bezpośredniej konfrontacji tych ekip pojawiłyby się uzasadnione wątpliwości w kwestii sportowej uczciwości.

Lotito przedstawił włoskiej federacji piłkarskiej rozwiązanie funduszu powierniczego. Pomysł ten został jednak odrzucony. Nie gwarantuje on bowiem pełnej niezależności, która jest kluczowa. Osoby zaangażowane we wspominany fundusz powierniczy nie są zdaniem włoskiej federacji w pełni niezależne od Lotito. On i jego prawnicy mają czas na wprowadzenie zmian do soboty 3 lipca.

Co jeżeli propozycja Lotito ponownie nie zostanie przyjęta? Wówczas Salernitana nie będzie dopuszczona do gry w Serie A. Zgodnie z regulaminem rozgrywek jej miejsca zajmie Benevento, które w minionym sezonie było na ostatniej spadkowej lokacie. Kolejne informacje w tej sprawie poznamy 7 lipca, gdy zbierze się rada federalna włoskiej federacji piłkarskiej.