REKLAMA
REKLAMA

Milan zaskoczony kampanią antyrasistowską z wizerunkami małp

dodał: Łukasz Pawlik  |  źródło: Twitter  |  22.02.2020 22:22
Milan zaskoczony kampanią antyrasistowską z wizerunkami małp

Radość piłkarzy AC Milanu  |  fot. Grzegorz Wajda

Nowy profil goal.pl na Facebooku!
Nie od dzisiaj wiadomo, że na Półwyspie Apenińskim jednym z poważniejszych problemów na trybunach stadionów, jest rasizm. W związku z tym władze Serie A zdecydowały się na przeprowadzenie specjalnej kampanii w tej kwestii. Efekt, o którym wczoraj poinformowano, wzbudził wiele kontrowersji.

Na specjalnym plakacie nawołującym do walki z rasizmem na stadionach umieszczono trzy małpy, co wielu ludziom delikatnie nie przypadło do gustu.

W związku z powyższym AC Milan za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowił wyrazić sprzeciw akcji, nie chcąc mieć z nią nic wspólnego.

"Jako klub zdajemy sobie sprawę z tego, że sztuka musi być czasem realizowana z rozmachem. W każdym razie zdecydowanie nie zgadzamy się na wykorzystanie małp do walki z rasizmem. Jesteśmy mocno zdziwieni tym, że nikt nie konsultował takiego ruchu z nami" - brzmi komunikat klubu z miasta mody na łamach Twittera.

OTRZYMUJ NAJNOWSZE LIGOWE AKTUALNOŚCI


REKLAMA

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać komentarz:

Komentarze | 21 komentarzy

Joker | 17.12.2019 18:59

Jakim dzbanem trzeba być, aby użyć wizerunek małp do kampanii przeciwko rasizmowi? Chcieli dobrze (tak przynajmniej podejrzewam) wyszło co najmniej żałośnie...

xxBANGxx | 17.12.2019 19:13

Bez względu na kolor skóry, ludziom zdecydowanie bliżej do małp od których najpewniej pochodzimy, i których ewolucja wykreowała pierwszych ludzi jak do dzieła Bożego, którego najpewniej stworzył człowiek, więc nie rozumiem Twojego oburzenia. Jednakże rozumiem, że małpy kojarzą Ci się tylko i wyłącznie z murzynami, tak? Jeśli odpowiedź jest twierdząca to ktoś tu ma rasistowskie podejście do sprawy, które maskuje poprawnością polityczną. Nie oceniam, nie atakuję, jest okej.

Mucha52 | 17.12.2019 20:13

W Ameryce to w sklepach wstawiają czarnego i białego bałwana i nie ma problemu hehehe widziałem także czarnego i białego Mikołaja którzy stoją dumni koło siebie.Moze Włosi powinni zaczerpnąć wzorzec z Ameryki

Joker | 17.12.2019 20:43

XxBANGxx
Głupie podjazdy kolego... Chodzi mi o to, że na stadionach we Włoszech banda rasistów często imituje odgłosy małp gdy przy piłce są czarnoskórzy zawodnicy, nic Ci się nie kojarzy? No to trudno... Ja nie będę się tłumaczył z tego, że nie jestem szafą, i nie ja jeden jestem oburzony na taką formę protestu przeciwko rasizmowi... Zdecydowanie bardziej przemawiają do mnie kampanie gdzie ukazuje się choćby wizerunki uśmiechniętych dzieci o różnych kolorach skóry czy coś w tym stylu, a nie swoją drogą bardzo sympatyczne zwierzęta jakimi są małpy.

PS. "murzyn", którego tu przywołałeś to jest obraźliwe określenie, bo tak mówiono na czarnoskórych niewolników, którzy wykonywali najczęściej brudną i ciężką robotę. Także coś Ci nie wyszło z kreowania się na jedynego sprawiedliwego.

Blastoise | 17.12.2019 21:06

A skończę wreszcie pieprzyć o głupotach i się weźcie za stadiony,  mówię o Włochach oczywiście.

grzwyss | 17.12.2019 21:15

Brawo Milan.

dalmare | 17.12.2019 22:05

Simone Fugazzotto jest artystą wyrażającym swe idee dotyczące ludzi za pomocą stylizowanych wizerunków małp; uważa że jesteśmy mutacją archetypu; jego prace funkcjonują w świadomości społecznej od lat, ale widać nie każdego.
Tryptyk trzech wizerunków z rysami(oczy) Zachodu, Południa i Wschodu, wpisanych w ramę piłki, namalował jakiś czas temu po bytności na trybunie w Mediolanie gdy obrażano Koulibalego. Artysta odwrócił symbol dyskryminacji w symbol napomnienia. FIGC postanowiła wystawić tryptyk w swej siedzibie.
Okazało się, że przesłanie ('to my') jest zbyt skomplikowane dla społeczeństwa: ludzie zobaczyli tylko małpy.
( it.euronews.com/2019/12/17/lega-ser ie-a-trittico-contro-il-razzismo... )
"| 17.12.2019 21:06 A skończę wreszcie pieprzyć o głupotach i się weźcie..."-  Kolejny przykład, z mnóstwa na tym forum, okazywania pogardy anonimowego Polaka dla spraw innego społeczeństwa. Dopiero co było "znów posłuchamy pierdzenia Sarriego", na szczęście przejawiam daltonizm na cudze nicki.

xxBANGxx | 17.12.2019 22:19

Poprawność polityczna (i nie tylko) to rak, który zżera społeczeństwo od środka zostawiając po sobie tylko zgliszcza, a przy okazji zabija też umiejętność samodzielnego myślenia. W tych czasach ciężko jest żyć lekko, szczególnie jeśli chodzi o kwestie 'moralne', które ewoluowały w stronę hipokryzji i mocno się tego trzymają. Dzięki @dalmare, jak dla mnie te prace są świetne i absolutnie nie odbierałbym tego jak coś negatywnego czy rasistowskiego. :)

buongiorno | 17.12.2019 22:37

A według mnie to trzeba mieć coś nie po kolei w głowie żeby małpy kojarzyć z rasizem. Jeśli dla kogoś małpa kojarzy się z jakąś rasą to powinien iść się zbadać.

Monochromatyczn | 17.12.2019 22:54

Myślę, że ta kampania nawet lepiej obnażyła prawdziwych rasistów niż zakładali to jej autorzy. Nawiązując do pierwszego komentarza - dzbanem został w tym przypadku Milan.

Oczywiście artysta mógł wziąć poprawkę na to, że piłką interesują się w znacznej części prości ludzie. Mógł, ale nie musiał.

dalmare | 17.12.2019 23:45

Ten temat to istne ćwiczenie z dyskusji, nie zdają ci którzy zabierają głos nie posiadając potrzebnych informacji.
Tryptyk nie został stworzony dla kampanii przeciw rasizmowi, istniał niezależnie. Sztuka może być kontrowersyjna- kampania nie.
Najlepiej wyraziła to szefowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamodawców (odnosząc się do tej konkretnej kampanii): "Kampania jest błędna jeżeli nie mówi językiem tych do których jest skierowana".
(Miejscem wystawienia tryptyku jest aula La Lega, nie FIGC jak wcześniej napisałam. Klub AC Milan jest tylko jednym i nie pierwszym z formalnie odcinających się klubów i postaci, które im dalej od Włoch tym pewniej nie znają specyficznej twórczości wplątanego artysty.)

Joker | 17.12.2019 23:57

XxBANGxx
Nie mam nic do artysty, który to stworzył, chodzi mi o to, że kontekst wykorzystania tego dzieła nie jest odpowiedni, a już na pewno nie trafia w odpowiedni sposób do odbiorców, do których jest skierowany, a więc kibiców piłkarskich.

Joker | 18.12.2019 00:01

buongiorno
Rasiści je właśnie kojarzą, udawanie odgłosów małp w trakcie spotkań chyba coś Ci mówi, a jakby nie patrzeć to ta kampania jest skierowana do stadionowych rasistów, i takie ukazanie problemu może ich jedynie utwierdzić w tym, że mają rację, bo ja tu wątpię w jakąś głębszą analizę tego dzieła przez te osoby...

slash1984 | 18.12.2019 07:22

Kampania moze byc conajwyzej skierowana do dzieci i mlodziezy bo starych degenaratow juz sie nie zmieni. I tym bardziej te malpy sa tragicznym wyborem. Do dzieci i mlodziezy trafia prosty przekaz - ukazanie rasizmu jako obciachu, czegos zlego, a tolerancji jako wzoru. Wystarczyloby zatrudnic kilku idoli pilkarskich mlodego pokolenia. Zreszta do mnie te malpy rowniez nie przemawiaja, niewazne jak wielki artysta by tego nie stworzyl, po prostu strzal kula w plot.

BOYSSAN | 18.12.2019 08:17

Ludzie , którzy mienia się jako antyrasiści czy teraz modniej antyfaszyści wymyślają co raz to nowe , bardziej szokujące metody walki z tym tzw rasizmem. Dzisiaj określany mianem rasisty, faszysty są osoby o poglądach umiarkowanych a ta granica przesuwa się co raz bardziej.
Myśle , ze kwestia czasu jest , ze np . słowo - kolor czarny zostanie wyeliminowane z życia publicznego. Do takich absurdów to dojdzie

Outlander | 18.12.2019 11:31


W dzisiejszych czasach to już tak naprawdę nie robić nic i się nie odzywać bo i tak znajdzie się ktoś co dostrzeże to co chce... świat oszalał i tylko wojna mogłaby zrobić z tym porządek (oby nic takiego się nie zdarzyło ale ja nie wiem co zrobić żeby uleczyć całą populację - jedyne co mi przychodzi do głowy to pomysł Thanosa z Avengers - niemniej to radykalne posunięcie).

dalmare | 18.12.2019 13:00

^"...kwestia czasu jest , ze np . słowo - kolor czarny zostanie wyeliminowane z życia publicznego...",
^"...się nie odzywać bo i tak znajdzie się ktoś co dostrzeże to co chce... świat oszalał i tylko wojna mogłaby..."-

-  ? "Świat oszalał" bo większości ludzi nie odpowiada zorganizowane wycie i wyzwiska gdy czarny gracz jest przy piłce, ostrzeżenia przez megafon i zawieszanie meczu? I zawsze wtedy "znajdzie się ktoś kto dostrzeże to co chce"?
No wolnego. Tak się składa że w tym kraju zasady społeczne wyznawane przez większość piętnują takie zachowania i społeczeństwo chce wyeliminować terror zorganizowanych grup z zawodów sportowych.
"Kwestią czasu" oby było że "słowo kolor czarny" stanie się słowem niestosowanym jako obraza- na razie tak nie jest.

adini | 18.12.2019 13:25

@Outlander
Ahh te straszne 'dzisiejsze czasy'...Wszyscy byśmy się chętnie przenieśli do komuny ze 40 lat do tyłu, albo do drugiej wojny światowej, ewentualnie pierwsza też mogłaby być. To były czasy!

pochmurny | 18.12.2019 14:18

Problem wyolbrzymiony:
a) tropiciele rasizmu często "mylą" buczenie z udawaniem odgłosów małp:
- proszę podać linki do materiałów audio/wideo gdzie wyraźnie słychać jak zorganizowane grupy wydają takie odgłosy. Skoro problem jest poważny i powszechny (?) to liczę na kilkadziesiąt takich dowodów. W świecie mediów to chyba nie powinien być problem?

b) ten "problem" dotyczy kilku piłkarzy. Ciekawa odmiana rasizmu. Dziesiątki kolorowych piłkarzy jakoś problemów nie mają.

c) Określenie małpa oznacza również, ze ktoś jest np. wredny. Czy jeśli nazwę czarnoskórego w ten sposób, mając takie znaczenie na myśli, to będę nazwany rasistą? Będę. To jest jeden z łagodniejszych przykładów, że świat oszalał.
Jakiekolwiek zestawienie czarnego z kolorem czarnym, małpami jest odbierane za rasizm. To są te absurdy.

d) ktoś jest otyły - będzie nazywany kaszalotem. Czy to jest rasizm? Bądźmy konsekwentni.
Taka jest 99% społeczeństwa, przez pryzmat wyglądu zewnętrznego stara się kogoś poniżyć.
Kalecy, chudzi, rudzi, otyli itp. mogą być obrażani przez pryzmat swojego wyglądu, ale czarni - święte oburzenie.

"zorganizowane wycie i wyzwiska gdy czarny gracz jest przy piłce"

Proszę, proszę "czarnych" nie można wyzywać, nie można wyć. Resztę można tylko "czarnych" nie.
Odwrócony rasizm w pełnej krasie. Na Zachodzie to standard. Biali są jawnie dyskryminowani - kolorowi mają preferencje w przyjmowaniu na studia, do pracy. Przyśpieszone nadawanie obywatelstw (dostęp do usług, pomocy w pełnym wymiarze) patologom z Afryki (zamachy, fanatyzm religijny, gnębienie kobiet, gwałty).
Proszę porównać przestępczość w Szwecji w latach 70, a teraz w dużych miastach - to jest niebo i ziemia. Notabene dane były fałszowane by "wybielić" biednych "uchodźców". I nikt pisnąć nie może bo będzie uznany za rasistę.
A ktoś czepia się wycia na stadionie. Ręce opadają.

BOYSSAN | 18.12.2019 16:14

@pochmurny

W punkt

dalmare | 18.12.2019 18:24

"| 18.12.2019 14:18 ...'mylą' buczenie z udawaniem odgłosów małp -proszę podać linki do materiałów audio/wideo gdzie wyraźnie słychać..." itd-

-  ^Tekst o "myleniu" naiwny. Nagrania i raporty przedstawiane są sądowi sportowemu, tym zajmuje się szef porządku publicznego(policja) i delegowani na mecz pracownicy prokuratury FIGC.
Regulamin Calcio określający procedury, został uproszczony w styczniu 2019. W przypadku pism, symboli, chórów, okrzyków dyskryminujących rasę, kolor skóry, religię, język, płeć, narodowość, pochodzenie terytorialne arbiter przerywa mecz skupiając graczy w kole środkowym a spiker wzywa do porządku. Na wznowienie musi pozwolić szef bezpieczeństwa.
Za powtórzeniem incydentu arbiter ma prawo odesłać graczy do szatni. Mecz może zostać przyznany drużynie poszkodowanej. Sankcje to zamknięcie sektora, kolejka/ki bez publiczności aż po wykluczenie z rozgrywek.
Ostatnie głośne incydenty to 26.12.2018 Inter-Napoli, po którym uproszczono przepis wykonania zawieszenia meczu, czy
2.09.2019 Roma-Napoli, arb Rocchi zawiesza mecz w 2. połowie.
---
Klub Delfino Pescara wziął udział w dyskusji zamieszczając na swym profilu własną propozycję tryptyku z trzema delfinami, zyskując aplauz w sieci:
ilposticipo.it/calcio/campagna-an tirazzismo-il-pescara-passa-dalle-s cimmie-ai-delfini-seriea.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy