Sobota gości. Bayern nowym liderem, “dycha” Lewego

Robert Lewandowski
Obserwuj nas w

Niezwykle gościnni okazali się gospodarze pięciu sobotnich spotkań niemieckiej Bundesligi, które wystartowały o godzinie 15:30. Wszystkie mecze zakończyły się bowiem wygranymi przyjezdnych – komplety punktów zdobyły dziś Leverkusen, Gladbach, Wolfsburg, Schalke oraz Bayern, który wykorzystał potknięcie Lipska i awansował na fotel lidera. Dziesiątego gola w tym sezonie Bundesligi zdobył Robert Lewandowski.

Zwycięstwo nie przyszło jednak Bawarczykom tak łatwo, jak można było spodziewać się przed konfrontacją monachijskiego giganta z czerwoną latarnią ligi. Mecz rozpoczął się jednak zgodnie z planem – choć swoich sytuacji nie wykorzystali Lewandowski i Coman, to w 15. minucie wynik otworzył Gnabry, który po doskonałym dograniu Coutinho pokonał bramkarza strzałem z ostrego kąta.

Dziesięć minut po przerwie, Bayern prowadził już 2:0 – tym razem, przepiękną podcinką za linię obrony popisał sie Kimmich, a Gnabry odwdzięczył się Coutinho za asystę przy pierwszym golu, wykładając Brazylijczykowi piłkę do “pustaka”. W 68. minucie zrobiło się niespodziewanie 1:2, gdy po dograniu Dragera z prawej flanki, z dziesięciu metrów trafił Proger.

Wydawało się, że goście uspokoili sytuację w 79. minucie, kiedy to Sule podając z własnej połowy wypuścił w bój Lewandowskiego, a Polak sprytną podcinką przerzucił futbolówkę nad wychodzącym z bramki Hutha, zdobywając dziesiątego gola w tym sezonie Bundesligi.

W końcówce gospodarze zapewnili jednak kibicom zgromadzonym na Benteler Arena nieco więcej emocji, albowiem sześć minut przed końcem zdobyli gola kontaktowego. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, piłkę wybitą przez obrońców zgarnął na 30 metrze Collins, który silnym uderzeniem z powietrza pokonał zasłoniętego Neuera. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 2:3.

Vasiliadis – Sule

Paderborn: Huth – Collins, Hunemeier, Kilian, Drager – Gjasula (84′ Shelton), Vasiliadis, Antwi-Adjej, Oliveira-Souza (73′ Oliveira-Souza) – Michel, Zolinski (62′ Proger)

Bayern: Neuer – Hernandez (46′ Davies), Boateng, Sule, Pavard – Alcantara (46′ Martinez), Kimmich – Coman, Coutinho, Gnabry – Lewandowski (80′ Muller)

Czwarte zwycięstwo w sezonie odnotowali piłkarze Bayeru Leverkusen, którzy bez większych problemów rozbili na wyjeździe Augsburg 3:0. Dziesięć minut przed przerwą, Aptekarze objęli prowadzenie, po tym jak po centrze z lewego skrzydła, futbolówkę do własnej siatki skierował Niederlechner.

Pozostałe gole goście z Leverkusen zdobyli już w ostatnim kwadransie gry. W 76. minucie, po zagraniu Amiriego za linię obrony piłkę opanował Havertz, ale to Volland popisał się lobem z 30 metrów nad wysuniętym bramkarzem. Osiem minut później, podopieczni trenera Bosza “rozklepali” obronę gospodarzy i po asyście Amiriego, wynik ustalił Havertz.

Podobnie jak w przypadku Bayeru Leverkusen, po raz czwarty z kompletu punktów cieszyli się dzisia zawodnicy Borussii Moenchengladbach, która również wygrała 3:0 na wyjeździe, tyle że z Hoffenheim. Źrebaki na prowadzenie wyszły dwie minuty przed przerwą, kiedy to po zgraniu Thurama spod linii końcowej, z kilku metrów do siatki futbolówkę posłał Plea.

20 minut po przerwie, to 22-letni Francuz wpisał się na listę strzelców – po solowej akcji i minięciu jednego z obrońcow w polu karnym, Thuram nie dał też większych szans na skuteczną interwencję Baumannowi. Siedem minut przed końcem wynik ustalił Neuhaus, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem po prostopadłym podaniu Plei.

Pierwszą porażkę w sezonie ponieśli dziś zawodnicy RB Lipsk, którzy nie dali rady rozpędzonemu Schalke. Przegrana ta spowodowała, że Czerwone Byki straciły pozycję lidera na rzecz Bayernu Monachium, natomiast Schalke zrównało się punktami z dzisiejszym rywalem.

Die Koenigsblauen schodzili do szatni w dobrych humorach już po pierwszej połowie – w 29. minucie, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i przedłużeniu piłki przez Mascarella, wynik strzałem głową otworzył Sane, a dwie minuty przed końcem, jedenastkę na gola po faulu Haidary zamienił Harit.

W 58. minucie było już 0:3 – tym razem Schalke zaskoczyło przeciwników szybką kontrą i po asyście Harita, do siatki trafił Matondo. Gospodarzy stać było dziś tylko na jedną bramkę – siedem minut przed końcem, błąd po silnym uderzeniu Forsberga popełnił Nubel i skończyło się na 1:3.

Wciąż niepokonany pozostaje za to Wolfsburg, który po serii trzech remisów pokonał na obiekcie rywala FSV Mainz 1:0. Decydująca o losach meczu okazała się dziewiąta minuta gry, kiedy to po krótkim rozegraniu rzutu rożnego i centrze Arnolda, celny strzał głową oddał Tisserand. Ekipa z Moguncji zanotowała już piątą porażkę w sezonie i znajduje się aktualnie w strefie spadkowej.

Augsburg – Bayer Leverkusen 0:3 (0:1)

0:1 Niederlechner (sam.) 35′
0:2 Volland 76′
0:3 Havertz 85′

Hoffenheim – Borussia Moenchengladbach 0:3 (0:1)