Superpuchar Europy: Liverpool z trofeum

Sadio Mane
Obserwuj nas w

Po jednej stronie barykady Momo Salah, a po drugiej N’Golo Kante. Górą w środowym boju na Vodafone Park był jednak ten pierwszy, bo Liverpool Fc pokonał Chelsea FC po serii rzutów karnych 5:4. W trakcie 120 minut rywalizacji miał miejsce wynik 2:2.

W różnych nastrojach do swojej środowej batalii przystępowały obie ekipy. The Blues w miniony weekend przegrali z szóstą ekipą poprzedniej kampanii angielskiej ekstraklasy. Z kolei podopieczni Juergena Kloppa bez większego kłopotu sięgnęli po pełną pulę w boju z beniaminkiem Premier League.

Kante, Pulisic i prof. Giroud

Pierwsza groźna akcja meczu miała miejsce już w piątej minucie, gdy uderzeniem z przewrotki popisał się Sadio Mane. Próba reprezentanta Senegalu nie dała jednak gola The Reds. Odpowiedź londyńczyków miała natomiast miejsce w 22. minucie, gdy Pedro Rodriguez oddał mocny strzał, ale na posterunku był Adrian.

Wynik rywalizacji został z kolei otwarty w 36. minucie. Po ładnym rajdzie celnym podaniem do Oliviera Giroud popisał się Christian Pulisic. Z kolei francuski napastnik w sytuacji oko w oko z bramkarzem triumfatora ostatniej edycji Ligi Mistrzów skierował piłkę do siatki. Do przerwy Chelsea prowadziła 1:0.

Liverpool przestał być bezzębny, Mane SuperStar

Po zmianie stron ekipa z Anfield Road szybko wzięła się do odrabiania strat. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już w 48. minucie do wyrównania doprowadził Mane, który wykorzystał zagranie Robeto Firmino, kierując futbolówkę do siatki z bliskiej odległości.

Tuż po zdobyciu pierwszej bramki Liverpool mógł wyjść na prowadzenie. Swoich sił uderzeniem sprzed pola karnego w 50. minucie spróbował Fabinho, ale ostatecznie próba Brazylijczyka była niecelna, co fani the Reds przyjęli z poczuciem niedosytu.

Kolejną okazję na strzelenie gola wicemistrzowie Anglii mieli w 75. minucie. Tym razem w roli głównej wystąpił Virgil Van Dijk, chcąc z bliska wpakować piłkę do bramki, ale na przeszkodzie Holendra stanęła poprzeczka. Z kolei w 83. minucie gola strzelił Mason Mount, ale był na pozycji spalonej, więc trafienie anulowano.

120 minut nie wystarczyło, rozstrzygnięcie w serii rzutów karnych

W związku z tym, że w podstawowym czasie rywalizacji zwycięzca nie został wyłoniony, to mieliśmy dogrywkę. W niej pierwszy gola po uderzeniu z pierwszej piłki strzelił Senegalczyk Mane. Kolejny raz asystę zaliczył Brazylijczyk Firmino.

Radość z prowadzenia w szeregach ekipy z miasta Beatlesów nie trwała jednak długo, bo 98. minucie sfaulowany w polu karnym rywali został Tammy Abraham. “Jedenastkę” wykorzystał z kolei po pewnym strzale po ziemi Jorginho i na tablicy wynikowej mieliśmy rezultat 2:2.

Fakt, że żadna z ekip nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę w trakcie 120 minut, to mieliśmy do czynienia z serią rzutów karnych. W nich skuteczniejsi byli liverpoolczycy, którzy sięgnęli po swoje pierwsze trofeum w nowym sezonie.

RZUTY KARNE

1:0 Liverpool – Roberto Firmino na dwa tempa i spokojnie kieruje piłkę do siatki.
1:1 Chelsea – Jorginho drugi raz dzisiaj skuteczny z 11 metrów.
2:1 Liverpool – Fabinho z krótkiego rozbiegu płasko w prawy róg i gol.
2:2 Chelsea – Adrian wyczuł intencje Barkleya, ale jego uderzenie było bezbłędne.
3:2 Liverpool – Kepa bliski obronienia, ale ostatecznie górą Origi.
3:3 Chelsea – Mount precyzyjnie w lewe okienko.
4:3 Liverpool – Znów bramkarz The Blues blisko obrony, ale Alexander-Arnold może cieszyć się z trafienia.
4:4 Chelsea – Emerson mocno i w sam środek.
5:4 Liverpool – Salah bez układu nerwowego, The Reds z kolejnym golem.
5:4 Chelsea – Adrian broni strzał Abrahama.

Liverpool FC – Chelsea FC 2:2 (0:1, 2:2 dogrywka, 5:4 k.)

1:0 Giroud 36′