MŚ kobiet: Mały finał dla Szwecji

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019
Na zdjęciu: Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet 2019

Trzeci w historii brązowy medal kobiecych Mistrzostw Świata zdobyły w sobotę reprezentantki Szwecji, które w małym finale pokonały trzecią drużynę poprzedniego mundialu, Anglię 2:1. Wszystkie bramki padły w pierwszej połowie – na trafienia Asslani i Jakobsson, Lionesses odpowiedziały tylko golem Kirby.

Trzy Korony na prowadzenie wyszyły w 11. minucie gry – po dośrodkowaniu z lewej strony niepewną interwencję w obronie zanotowała Greenwood, a płaskim uderzeniem wynik meczu otworzyła Asslani. Dziesięć minut później było już 0:2 – Blackstenius dograła do wbiegającej w szesnastkę Jakobsson, która precyzyjnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka pokonała Telford.

Kwadrans przed końcem pierwszej połowy, do gry wróciły podopieczne trenera Neville’a – z piłką w polu karnym na lewą nogę zbiegła Kirby, która strzałem po ziemi ulokowała ją w siatce, obijając po drodze słupek. Chwilę później piłka ponownie znalazła się w szwedzkiej bramce, ale podobnie jak w półfinale przeciwko USA, gol autorstwa White został anulowany po wideoweryfikacji.

W drugiej połowie Angielki długo nie potrafiły sforsować defensywy rywalek, ale w 90. minucie były dosłownie o włos od bramki wyrównującej – po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka trafiła bowiem do Scott, której silne uderzenie z powietrza wybiła głową ustawiona na linii bramkowej Fischer. Chwilę później, zwycięstwo Szwecji przypieczętować powinna Blackstenius, która została jednak zatrzymana przez Telford.

Nie zmieniło to jednak faktu, iż po raz trzeci w historii, brązowe medale kobiecego mundialu trafiły w ręce Szwedek. Piłkarki Trzech Koron na podium MŚ wróciły po ośmiu latach – w 2011 roku, na niemieckich boiskach, reprezentantki Szwecji wywalczyły brązowe medale po pokonaniu w meczu o trzecie miejsce Francji.

Anglia – Szwecja 1:2 (1:2)
0:1 Asllani 11′
0:2 Jakobsson 22′