LN: Holandia w finale

John Stones

Piłka nożna to gra błędów – tak w skrócie podsumować można drugi półfinał Ligi Narodów, w którym Holandia pokonała po dogrywce Anglię 3:1. Najpierw z błędu de Ligta skorzystał Rashford, ale w 73. minucie kapitan Ajaksu odpłacił swoje winy i doprowadził do dogrywie. W dodatkowym czasie gry, dwa prezenty swoim rywalom sprawili za to Anglicy i to Oranje zmierzą się z Portugalią o historyczny triumf w pierwszej edycji tych rozgrywek.

Przez pierwsze pół godziny niewiele działo się na murawie stadionu w Guimaraes – w 31. minucie, prosty, techniczny błąd popełnił jednak de Ligt, który przy próbie jego naprawienia sfaulował w polu karnym Rashforda. Do piłki ustawionej na 11 metrze podszedł sam poszkodowany, który zmylił Cillessena i wyprowadził Anglię na prowadzenie.

Dziesięć minut po przerwie, szansę na podwyższenie prowadzenia miał Sancho, ale strzał zawodnika Borussii Dortmund wybronił Cillessen. Chwilę później, akcja przeniosła się pod drugą bramkę, gdzie uderzenie Depay’a zdołał sparować Pickford.

Nieco ponad kwadrans przed końcem regulaminowego czasu gry, za swój błąd z pierwszej połowy zrehabilitował się de Ligt – w 73. minucie, po dośrodkowaniu Depay’a z rzutu rożnego, młody kapitan Ajaksu Amsterdam pokonał Cillessena głową. Chwilę później, dobrej okazji nie wykorzystał jeszcze van de Beek.

Sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, futbolówka znalazła się w siatce Oranje – Anglicy wyprowadzili akcję niemalże spod własnej linii bramkowej, a zamknął ją płaskim strzałem Lingard. Radość Synów Albionu została jednak przerwana przez arbitra, albowiem po analizie VAR, odgwizdany został minimalny spalony.

Dogrywka doskonale rozpoczęła się dla Pomarańczowych – w 97. minucie, fatalnie przed własnym polem karnym zachował się Stones, strzał Depay’a zdołał wybronić jeszcze Pickford, ale nabiegający Promes, który okropnie skiksował… trafił w nogę Walkera w taki sposób, że futbolówka wpadła do siatki. Kuriozalny gol!

Pięć minut przed końcem dogrywki, podopieczni Ronalda Koemana przypieczętowali awans do finału premierowej edycji Ligi Narodów – Oranje wykorzystali kolejny prezent od rywala. Tym razem Barkley zagrał wprost pod nogi ustawionego w polu karnym Anglików Depay’a, ten odegrał jeszcze futbolówkę do Promesa, który nie miał problemów z ulokowaniem jej w pustej bramce.

Holandia – Anglia pd. 3:1 (2:1, 1:1, 0:1)

0:1 Rashford (k.) 32′
1:1 de Ligt 73′
2:1 Walker (sam.) 97′
3:1 Promes 115′

de Ligt, Dumfries, van de Beek – Kane

Holandia: Cillessen – Blind, Van Dijk, de Ligt, Dumfries – Wijnaldum, de Jong (114′ Strootman), de Roon (68′ van de Beek) – Babel (68′ Promes), Depay, Bergwijn (91′ Propper)

Anglia: Pickford – Chilwell, Maguire, Stones, Walker – Barkley, Delph (77′ Henderson), Rice (106′ Alli) – Sancho (61′ Lingard), Rashford (46′ Kane), Sterling

Sędzia: Clement Turpin (Francja)